Aleppo: „Město zkázy“

Publikováno: 2. 12. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Aleppo: „Město zkázy“
© ČvT archiv

Po čtyřech měsících obléhání a neustálém zesilování bojů, zažívá od poloviny listopadu východ syrského Aleppa další eskalaci leteckých útoků a násilí.

Ibrahim, dobrovolník Bílých přileb ve východním Aleppu, nám popsal současnou situaci: „Za posledních 15 dní byly východní čtvrti během více než 6 000 náletů zasaženy všemi druhy bomb, nejméně 12 000 raketami a minometnými granáty a to vše za neustálého ostřelování z tanků. Situace na východě města se zhoršuje každou hodinou. To, co se tu děje, je za hranicemi chápání.“

Násilí vygradovalo na konci listopadu, kdy se boje přesunuly ze vzduchu na zem. Střety mezi opozičními a provládními silami vyústily na severu obléhaných částí města v zabití stovek lidí a útěk desetitisíců civilistů z jejich domovů. Provládním silám se při tom podařilo získat zpět 30 – 40 % z  opozicí ovládaného území.

Ibrahim popisuje, co vše on a jeho kolegové z Bílých přileb viděli v posledních dnech: „Jen v úterý 29. listopadu bylo zabito 51 civilistů a více než 150 lidí bylo zraněno. A hned následující den bylo v Job Al-Qubah při ostřelování zabito přes 45 a zraněno přes 51 lidí, kteří se snažili utéct do jiných oblastí.“

Odhaduje se, že již bylo vysídleno 20 000 až 50 000 obyvatel, kteří buď zůstávají v sousedních obléhaných čtvrtích, nebo prchají do kurdské oblasti Sheikh Maqsoud či dále do vládou kontrolovaných částí Aleppa. „Přes 6 000 civilistů, kteří přišli o svůj domov, stále zůstává uvnitř obléhaných částí města. Nemají zde ale žádné bezpečné místo, kde by mohli žít. Přes 2 000 lidí odešlo do oblastí kontrolovaných vládou a tisíce dalších do kurdských oblastí,“ vysvětluje Ibrahim.

„Lidé jsou vyděšení, ale odejít do oblastí kontrolovaných vládou se bojí, protože by tam mohli být zatčeni. Aleppo je město zkázy. Všechny nemocnice i provizorní zdravotnická zařízení byla cíleně zničena a teď jsou mimo provoz. Bílé přilby jen stěží mohou dělat svou práci,“ pokračuje Ibrahim. „Aleppo jsme označili jako zatracené město a informovali jsme OSN i humanitární organizace o tom, že již nemáme, nástroje, vybavení ani pohonné hmoty, abychom mohli pokračovat v záchranných akcích. Nikdo ale zatím nepodnikl žádné kroky,“ dodává.

Strach ze smrti a nedostatek jídla, léků, pohonných hmot a ztráta střechy nad hlavou dnes dohání obyvatele východního Aleppa k zoufalým činům, o kterých dříve ani neuvažovali: riskují své životy při odchodu do vládou kontrolovaných oblastí.

Zabíjení musí skončit. Utrpení těchto lidí nedokážeme zastavit pouze slovy. Situace ve východním Aleppu je den ode dne zoufalejší. Potraviny, pohonné hmoty i zdravotní vybavení dochází, zranění lidé nemají přístup k lékařské pomoci a mnozí nemají ani střechu nad hlavou, zatímco zima se blíží. Musíme přesvědčit všechny zúčastněné strany konfliktu, aby na místě nastolily okamžitý, úplný a přetrvávající klid zbraní a ochránili tak ubohé civilisty, kteří ve městě zůstali.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky

SOS Sýrie & Irák  92329232/0300

nebo pomocí DMS ve tvaru DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Autor: Eleanor McClelland

Související články