Bezpečí pro Ukrajince v Moldavsku

Publikováno: 2. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Bezpečí pro Ukrajince v Moldavsku
© Foto: Tereza Hronová

Pomáháme stovkám Ukrajinců, kteří hledají dočasné útočiště v sousedním Moldavsku. Skrze náš projekt "PLACE" financovaný Evropskou unií vytváříme bezpečné prostory pro děti i dospělé, kteří prchají před válkou v Ukrajině. V těchto centrech se mohou lidé společně setkávat, pořádat společenské akce a dostává se jim zde také psychologické podpory.

Jedním z míst pro společné setkávání je i komunitní centrum, které jsme zřídili v obci Călărășeuca v okrese Ocnița nedaleko ukrajinských hranic. Tady našlo dočasné bydliště mnoho Ukrajinců. Abychom jim mohli pomoci, vytvořila naše partnerská organizace Clinica Juridica mobilní tým složený ze sociálního pracovníka, psychologa a odborníka pracujícího s dětmi. Tento tým pravidelně navštěvuje komunitní centra zřízená v rámci projektu "PLACE" a organizuje aktivity pro děti i jejich rodiče.  

Pomáháme dětem vyrovnat se s negativními emocemi

"Naším cílem je zajistit, aby každé dítě odcházelo z tohoto centra v dobré náladě," říká Anastasia Rusu, která s dětmi pracuje prostřednictvím arteterapie.

Kreslení je mezi dětmi nejoblíbenější činností a Anastasia jim v během toho pomáhá vyjadřovat vlastní emoce. Povzbuzuje děti, aby se podělily o své pocity, diskutovaly o tom, co jim přináší radost, nebo co je trápí. 

Rodiče stejně jako děti potřebují prostor, kde si můžou odpočinout od každodenních problémů a navzájem sdílet své zkušenosti, frustrace a vzájemně se vyslechnout.  

"Víme, že emocionální podpora je stejně důležitá jako ta materiální," zdůraznila Ina Cotorobai, členka mobilního týmu Clinica Juridica.

Prostřednictvím různých aktivit, jako jsou například workshopy osobního rozvoje nebo trénink zvládání emocí, pomáháme dospělým překonat negativní emoce a uniknout z každodenní rutiny.  


Společně se snažíme vytvořit bezpečné prostředí, kde mohou uprchlíci znovu začít budovat svůj život, začlenit se do komunity a pracovat na slibnější budoucnosti. S partnerskou organizací ACTED, našimi místními partnery a podporou Evropské unie chceme i nadále podporovat lidi z Ukrajiny, kteří v Moldavsku našli nový domov.  

Autor: Diana Scorpan

Související články