Boj o vzdělání: zkoušky pokračují navzdory bombovým útokům

Publikováno: 11. 8. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Boj o vzdělání: zkoušky pokračují navzdory bombovým útokům
© ČvT archiv

Z důvodu zhoršení bezpečnostní situace a několika bombových útoků na vzdělávací instituce na severu Sýrie musely být na konci července ve městě Idlib odloženy školní zkoušky. Zhruba po týdnu se pak mohlo začít opět zkoušet a o dva dny později školský výbor v Idlibu oznámil, že všechny zkoušky proběhly úspěšně. Písemné práce byly odvezeny v kovových bednách na bezpečnější místa, kde by podle zástupců výboru neměly přijít k úhoně. Nicméně, v ten samý den, kdy školský výbor vyhlásil „vítězství v boji o život“, se válka znovu připomněla výbuchy bomb v nedaleké vesnici.

Jednou z vesnic, které byly 30. července zasaženy bombovým útokem byla Sarmada. Jedna z bomb zasáhla rodinný dům hned naproti škole Al-Mahaba, kterou podporuje Člověk v tísni. Dům byl doslova srovnán se zemí a silně poškozeny byly také budovy v jeho okolí. Protější škola přišla o okna a dveře, které byly tlakovou vlnou vytrženy z pantů. Zcela zničený je také nábytek uvnitř budovy. Studenti naštěstí měli letní prázdniny, takže ve škole v době útoku naštěstí nikdo nebyl.

Člověk v tísni v Sarmadě podporuje místní učitele a umožňuje jim další vzdělávání, opravuje a dodává vybavení do školy, zajišťuje provozní náklady, poskytuje výukové materiály, kurzy první pomoci a přístup k psychosociální pomoci. Úzkou spoluprací s místními školskými výbory a samosprávami může Člověk v tísni podporovat 20 samostatných školských zařízení v Aleppu a Idlibu. V tomto školním roce tak Člověk v tísni podpořil dohromady celkem 465 učitelů, 3535 studujících dívek a 3686 studujících chlapců. Tato pomoc byla poskytnuta díky podpoře Evropské komise a britského Odboru pro mezinárodní rozvoj.

Vedoucí školského výboru v Idlibu Mohamed Jamal Shahoud popisuje dopady nedávných útoků na vzdělávací systém, učitele i studenty samotné: „Překážek, se kterými se musíme potýkat, je celá řada. Děsivý je především rozsah útoků přímo i nepřímo na školní budovy a s tím související nedostatek podpory.  V posledních týdnech bylo zasaženo mnoho škol jak v Idlibu, tak v okolí. Jeden útok zasáhl dokonce přímo naše ředitelství a způsobil veliké škody. Z těchto důvodů jsme byli nuceni odkládat zkoušky.“

Pouze pár dnů po útoku na školu Al-Mahaba v Sarmadě bylo město Idlib a okolí znovu cílem desítek leteckých útoků. Zasažena byla mimo jiné také škola Baidoun ve městě Sarmin ležící jižně od města Idlib. Tento útok si vyžádal smrt jednoho učitele a jednoho studenta.

Toto je realita, které studenti a učitelé čelí, chtějí-li pokračovat ve vzdělávání v Sýrii. Celá generace dětí platí neskutečně těžkou daň za přístup ke vzdělání během zatím nepolevujícího válečného konfliktu. Musí přihlížet tomu, jak jejich kamarádi a spolužáci buď zanechávají studia, nebo naopak umírají ve snaze dále se vzdělávat.

Autor: ČvT

Související články