Boj s hladem v Zambii. Podpořili jsme drobné zemědělce, kteří kvůli suchu přišli o úrodu

Publikováno: 29. 7. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Boj s hladem v Zambii. Podpořili jsme drobné zemědělce, kteří kvůli suchu přišli o úrodu
© Foto: People in Need

V roce 2019 Zambie zažila nejhorší období sucha za posledních 30 let. Zhruba 2,3 milionů zemědělců kvůli tomu přišlo o významnou část úrody a mnoho dalších rodin nemělo dostatek jídla. 

Ve spolupráci s Červeným křížem v Zambii (ZRCS) a s podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky jsme od března do července dodali více než 1000 těch nejohroženějších zemědělské balíčky.

Cílem bylo znovu zvýšit úrodu a výnosy, které během období sucha rapidně klesly a také zajistit, aby se každá rodina dosyta najedla a nestrádala. Balíčky obdrželi lidé po celé Západní provincii, včetně komunit v Kaande, Lealui Lower, Malabo, Mawawa, Namasho, Simulima a Siwa.

„Během loňského období sklizně jsme zažívali naprostý nedostatek potravin a beznaděj. Ovšem nyní díky této pomoci vím, že doma zas budeme mít dost jídla,” říká zemědělec a otec čtyř dětí, Charles Mutula Mwangala. Je mu 41 let a žije ve vesnici Kaande asi 10 kilometrů od města Mongu v Západní provincii a kromě svých dětí podporuje i několik dalších členů rodiny.

Distribuce osiva a školení zaměřená na efektivní zemědělské metody

Zemědělské balíčky pro zemědělce obsahovaly semena zeleniny, hnojivo a přípravky proti plísním. „V březnu mi Člověk v tísni a ZRCS dali semena cibule, rajčat, okry a zelí. Dostali jsme také hnojivo a pesticidy na zeleninu,” říká Mwangala. „Díky této pomoci bude mít moje rodina dostatek jídla a zbytek zeleniny prodám na velkém trhu v Mongu. Kdykoliv se mi v minulosti podařilo vypěstovat více úrody, vydělal jsem dost na to, abych si koupil dobytek. Doufám, že letos si budu moct dovolit koupit krávu.” Ostatní zemědělci také využívají osivo pro vlastní potřebu a stejně jako Mwangala plánují přebytky prodat na trhu. 

Kromě toho, že farmáři obdrželi balíčky, prošli také školením v oblasti efektivních zemědělských metod jako je výsadba, péče o úrodu a sklizeň nebo zřízení semenné banky. „Ta školení byla velmi poučná především díky zkušenostem ostatních zemědělců,” říká Mwangala.

Pokračujeme v prevenci proti COVID-19 a šíříme nadále osvětu

Během poskytování pomoci zemědělcům se projektový tým Člověka v tísni a ZRCS také snažil zmírnit dopady COVID-19 na drobné zemědělce v Zambii, aniž by kdokoli z týmu byl vystaven nebezpečí nákazy. Členové týmu na sobě měli osobní ochranné prostředky a během distribuce balíčků vše pravidelně dezinfikovali. Při každém předání balíčku zemědělcům udělali i malou přednášku o prevenci COVID-19 a připravili si školení na téma pandemie a prevence tohoto onemocnění. Mwangala říká: „O COVID-19 jsem slyšel, ale teprve od Člověka v tíni a ZRCS jsem se dozvěděl více o projevech a příznacích této choroby a také, jak se můžeme proti ní chránit.”

Mwangala se o své nové vědomosti podělil také se svou rodinou. „Preventivní opatření jsem zavedl i doma,” říká. „Dávám pozor, aby pořád byly k dispozici voda a mýdlo na mytí rukou, i když si nemohu dovolit koupit roušky pro celou rodinu.” 

Autor: Namukolo Mate, Communication Officer ČvT v Zambii

Související články