Deník: V Broumově má exekuci každý čtvrtý obyvatel. Milostivé léto pomohlo některé dluhy smazat

Publikováno: 31. 1. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Deník: V Broumově má exekuci každý čtvrtý obyvatel. Milostivé léto pomohlo některé dluhy smazat
© Foto: Mykyta Martynenko

Milostivé léto po třech měsících pomoci zadluženým občanům skončilo. Dluhy mazalo i v obcích na Broumovsku, ve kterých je zadlužena až čtvrtina obyvatel starších patnácti let. Dříve nevídanou akci, která by se mohla zopakovat ještě letos na podzim, ale využilo méně lidí, než se očekávalo. Podle dluhové poradkyně Člověka v tísni Evy Dittrichové však bylo smazáno příslušenství za téměř čtyři miliony korun.

Důchodce se zbavil dvoumilionového dluhu

Pan Jaroslav dlužil na nájmu vůči městu 140 tisíc korun, postupně se však jeho dluh vyšplhal skoro na 2 miliony. Nyní žije v azylovém domě, ze kterého by po splacení dluhu mohl odejít do obecního bytu.

„Jednalo se o starobního důchodce, který ovšem neměl ani těch 140 tisíc na zaplacení jistiny. Byl to jeho jediný dluh a nadace Člověk v tísni, která v Broumově také zprostředkovávala možnost oddlužení, mu pomohla díky sbírce SOS Milostivé léto s jeho spoluúčastí dluh uhradit,“ uvedla Eva Dittrichová, mobilní dluhová poradkyně Člověka v tísni.

Podle Evy Dittrichové pomohla pobočka Člověka v tísni na Broumovsku, která je v Královéhradeckém kraji jediná, zastavit 58 exekucí u 17 jedinců a 6 rodin. Díky zaplacení jistin ve výši 834 000 korun, bylo smazáno příslušenství o 3 miliony vyšší, v celku za 3 837 000 korun. „U těch, u kterých se vše podařilo, mám velmi dobrý pocit z toho, že tito lidé mají novou šanci, nový smysl života, novou motivaci. Mohou si konečně založit účet, pracovat a postavit se na nohy," radovala se.

Dlužníkem je každý čtvrtý

Na Broumovsku v Královéhradeckém kraji se drží jeden nelichotivý trend: v obcích Hynčice a Broumov je každý čtvrtý obyvatel v exekuci. „Jsme na předních příčkách v kraji. Úplně na prvním místě jsou Hynčice a hned za nimi v závěsu Broumov,“ potvrzuje odborný sociální poradce Martin Minařík.

Z celkového počtu obyvatel nad 15 let věku, tj. 154 obyvatel, má 39 obyvatel exekuci, což je 25 %, tedy každý čtvrtý obyvatel Hynčic. „Jen o procento menší podíl obyvatel v exekuci má město Broumov s 1508 osobami v exekuci z celkového počtu 6175 obyvatel nad 15 let věku,“ doplňuje nelichotivá data.

„Město Broumov má 1508 osob v exekuci z celkového počtu 6175 obyvatel nad 15 let věku,“ uvedl Martin Minařík.

Martin Minařík tak očekával o Milostivé léto enormní zájem. Ten však tak úplně nepřišel. „Zdárně ho nakonec ukončilo asi 10 dlužníků. Přišlo jich sice víc, ale mnozí měli zkreslené představy mysleli si, že jen napíšou žádost a všechny dluhy se jim prominou,“ sdělil. Opakovaně tak občanům vysvětloval, že musí do 28. ledna zaplatit jistinu, tedy původní dluh, a poplatek exekutorovi. „V tom byl ale ve většině případů velký háček, protože lidé v exekuci nemají žádnou finanční rezervu, ze které by mohli jistinu zaplatit,“ řekl.

Malé dluhy jsou smazány

Kromě dluhu pana Jaroslava se díky Milostivému létu podařilo smazat ještě několik dalších, drobnějších. Zpravidla šlo například o dluhy vůči České televizi. „Dlužili na koncesionářském poplatku za televizní vysílání třeba 1500 nebo 2000 korun, ale v rámci exekučního řízení se jim to navýšilo na 15 až 20 tisíc korun. Zaplatili tu původní dlužnou částku a odměnu 908 korun exekutorovi a zbytek dluhu jim byl odpuštěn,“ popsal dílčí úspěchy Milostivého léta Martin Minařík.

Milostivé léto by se mělo opět zopakovat ještě letos v září, což jistě uvítají i lidé na Broumovsku. „Některým lidem to dalo chuť a motivaci něco s těmi svými dluhy dělat. Přišli do poradny s tím, že chtějí využít Milostivé léto, ale tam se dozvěděli, že těch exekucí mají tolik, že to pro ně nic neřeší a že by pro ně bylo lepší jiné řešení. A už s tím někteří něco dělají. Myslím si, že kdyby Milostivé léto tento impuls nedalo, tak spousta dlužníků svou situaci vůbec nebude řešit,“ uzavřel.

Text napsán s využitím článku z Hradeckého Deníku z 29.01.2022.

Autor: Eliška Ratiborská

Související články