Zlepšení systému humanitární pomoci: Elektronické potravinové poukázky

Publikováno: 9. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zlepšení systému humanitární pomoci: Elektronické potravinové poukázky
© pin

Rekordních 12.4 milionů lidí, tedy 60% obyvatel Sýrie, trpí nedostatkem potravin. Během minulého roku ceny potravin v celé zemi prudce vzrostly a cena základních produktů se zvýšila o 236 procent, přičemž hodnota syrské libry prudce klesla. Zásadním a běžně využívaným řešením podpory domácností je pomoc ve formě potravinových poukázek.

Jaké mezery však existují v současných systémech humanitární pomoci a jakým způsobem můžeme začít používat inovativní řešení, abychom zajistili lidem co možná nejkvalitnější pomoc?

Humansis je operační systém vytvořený humanitárními pracovníky pro humanitární pracovníky. Člověk v tísni tento systém uvedl nejprve v zemích jako Sýrie, Mongolsko, Kambodža a Ukrajina. Systém Humansis eliminuje nedostatky, které existují ve způsobu poskytování humanitární pomoci, jako je například distribuce papírových potravinových poukázek či shromažďování a ochrana údajů o příjemcích pomoci. Zároveň zlepšuje transparentnost a odpovědnost.

Po úspěšném pilotním zavedení používání tzv. chytrých karet, které nahradily v severní Sýrii papírové potravinové poukázky s QR kódem, rozdal Člověk v tísni tyto elektronické karty 1 324 příjemcům ve třech lokalitách. 34 akreditovaným prodejcům jsme dali chytré telefony a proškolili je, aby dokázali tento nový systém napojený na platformu Humansis provozovat. Tímto se zvýší efektivita, flexibilita kupní síly a odpovědnost při vyúčtování. Člověk v tísni chce v blízké budoucnosti převést všechny příjemce potravinových poukázek na elektronické čipové karty.

Díky finančním prostředkům od USAID podpořil Člověk v tísni měsíčními potravinovými poukázkami v období od července 2020 do března 2021 v severní Sýrii 26 847 domácností.

Současný systém potravinových poukázek v Sýrii však pokrývá přibližně jen 75 % základních potřeb domácností. Přicházíme proto s několika způsoby, jak tento systém oživit, aby příjemci mohli žít zdravěji a spokojeněji.

Měsíční podpora, jejíž výše reaguje na rostoucí inflaci, umožňuje rodinám nakoupit jakékoli základní potraviny, které pro svou domácnost považují za nezbytné a zároveň tak podpořit místní ekonomiku.


Autor: PIN

Související články