"Buďte dobří, karma je zdarma!" vzkazuje Legenda z NZDM

Publikováno: 6. 4. 2017 Doba čtení: 2 minuty
© Foto: Tomáš Morávek

V rámci rubriky "Kdo jsem" si budeme postupně představovat členy naší Kladenské pobočky Člověka v tísni. Další pracovnice, která se nám dnes představí, je kontaktní pracovnice NZDM, Dominika Ciprová - která je mezi dětmi pro svou neporazitelnost ve stolním fotbálku též přezdívaná "Legenda". 

Ahoj Dominiko, pro začátek našim čtenářům prosím přibliž, kdo jsi.
Ahoj lidi, jsem původem seveřanka, narodila jsem se v Jablonci nad Nisou, kde jsem také zahájila svou sociálně-pracovní kariéru. Hned po vystudování gymnázia jsem měla to štěstí nastoupit na pracovní pozici v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež, kde jsem účinkovala 3 roky. Potom následovala série výjezdů mimo ČR, kde jsem se stala též au-pair, pokojskou a trochu i průvodkyní. V Praze se ze mě na chvíli stala i recepční. Po bezva okamžicích v cestovním ruchu jsem se opět identifikovala se sociálními službami a prací s mládeží.


Jaká je tvá pracovní pozice pro ČvT a jak dlouho se jí už věnuješ?
Má pracovní pozice se nazývá kontaktní pracovnice v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. Nastoupila jsem v květnu roku 2016, takže zanedlouho budu slavit výročí první.


Co si mám pod tím představit, co přesně tvá práce obnáší?
Pracovník NZDM je vlastně profesionálním kamarádem dětí, které se ocitají v nepříznivé životní situaci. Chodí k nám děti a mládež z kladenské čtvrti Kročehlavy a okolí, které jinak tráví většinu času na ulici poflakováním či pácháním mezi lidmi nepříliš populárních činností. Naším cílem je těmto dětem ukázat jiné způsoby trávení volného času, informujeme o možnostech, které i přes svou situaci mají. Vyrábíme, hrajeme si, zpíváme, tančíme, děláme srandy, doučujeme se, řešíme vypjaté situace, dáváme zpětnou vazbu, vyměňujeme si názory a postoje, radíme se, nasloucháme si, vymezujeme hranice a vysvětlujeme si pravidla. V neposlední řadě, jak je v sociálních službách zvykem, také vyplňujeme lejstra, evidujeme a zapisujeme, co se dá…

Proč zrovna tahle pozice, proč NZDM?
Žádná práce mě zatím nebavila víc. Každý jeden den strávený na klubu je naprosto unikátní, nikdy se nenudíme a i když někdy řešíme zapeklité situace, nezalekneme se ničeho. „Nízkopražáci“ většinou tvoří super týmy a ani ten náš podle mě není výjimkou. Cítím se v práci dobře a to i v případě, že mi přetéká administrativa přes hlavu. Děti ve mně probouzejí kreativitu a svěží energii. Tak zhruba proto.

Co děláš, když neděláš?
Moc ráda čtu, zpívám, hraju na kytaru, kreslím. Baví mě vyrábět koláže s přáteli a hrozně se u toho smát. Miluju Jizerské i jiné hory. Chodím ráda všude možně po světě a poznávám přírodu a lidi všeho druhu. Tlachám s rodinou a užívám si každé chvíle s mými blízkými. A taky hodně vařím.


Nyní máš možnost vzkázat všem čtenářům/klientům/fanouškům cokoli – co to bude?
Buďte dobří, karma je zdarma! (smích)

Autor: Dominika Ciprová, Kontaktní pracovnice NZDM

Související články