"Byl to horor," popisuje humanitární pracovník letecký úder na konvoj poblíž Aleppa

Publikováno: 21. 9. 2016 Doba čtení: 3 minuty
© Halab Today

Se zděšením a frustrací musí Člověk v tísni informovat o dalším útoku na humanitární pracovníky a pomoc v Sýrii. V pondělí 19. září ve večerních hodinách série leteckých útoků zcela zničila humanitární konvoj a sklady syrského Červeného půlměsíce (SARC) poblíž města Urm al-Kubra západně od Aleppa. Podle všeho byla zasažena i klinika SARC. Při útoku zahynulo 12 dobrovolníků, koordinátor SARC a zatím nepotvrzený počet řidičů a hlídačů. Mnoho dalších lidí bylo zraněno.

Konvoj 31 kamionů s pomocí OSN a SARC vezl humanitární pomoc včetně jídla, léků, zdravotnického vybavení, učebních pomůcek a vybavení na zimu pro 78 000 lidí v nouzi na západě provincie Aleppo.

Haseeb, humanitární pracovník, který na místě zasahova, nám popsal, co minulou noc viděl:

"Byla to hrůzostrašná noc. Prorežimní letadla a helikoptéry brutálně zasáhly konvoj s humanitární pomocí a sklad. Série leteckých útoků trvala déle než půl hodiny. Svrženo bylo šest sudových bomb a oblast zasáhly i čtyři vakuové bomby a rakety, kteří místní označují jako C5. Konvoj mířil do provincie Aleppo na základě příměří dojednaného Ruskem a USA. Při útoku zahynulo dvanáct dobrovolníků SARC a koordinátor Omar Barakat stejně jako hlídači a řidiči kamionů, další 18 lidí bylo zraněno. Z 31 kamionů bylo 20 kompletně zničeno a zachvátily je plameny. Zasaženy byly i domy lidí v okolí. Dobrovolníci z Bílých helem nemohly oheň uhasit až dlouho do noci. Byl to opravdový horor."

Z výpovědi očitých svědků je jasné, že na místě útočily i vrtulníky, které shazovaly sudové bomby. Tento typ útoků přitom v syrském konfliktu používá pouze syrská armáda.

Bohužel to v Sýrii zdaleka není poprvé, kdy letecké útoky zasáhly humanitární konvoje. Na konvoj s humanitární pomocí se ve stejné oblasti útočilo už před šesti týdny.

První lidé, kteří v pondělí přijeli na místo pomáhat, navíc čelili takzvanému "dvojitém útoku", jenž je při bojích v Sýrii častou taktikou. Spočívá v tom, že několik minut po prvním zásahu následuje další útok na stejné místo. Nejvíce při nich trpí lidé, kteří hledají své blízké, truchlící příbuzní nebo záchranáři, kteří v tu chvíli zasahují na místě.

Obětí pondělního útoku byli především dobrovolníci SARC. V Sýrii je tak nadále soustavně porušováno mezinárodní humanitární právo a mnoho stran konfliktu pokračuje v pošlapávání základních lidských práv. Obětí tohoto porušování jsou bohužel i děti, lékaři a ušetřeni nejsou ani humanitární pracovníci.

Člověk v tísni vyjadřuje solidaritu s humanitárními pracovníky, kteří riskují své životy, aby pomohli nejpotřebnějším. Naše týmy, podobně jako většina humanitárních pracovníků v současné Sýrii, byli před válkou učitelé, studenti, lékárníci nebo drobní obchodníci. Nenarodili se stateční nebo beze strachu a nikdy nechtěli riskovat své životy pod palbou, aby doručili nejzranitelnějším jídlo nebo chléb. Přesně to teď každý den prožívají. Při své práci jsou motivováni pouze touhou pomoct svým vlastním spoluobčanům v nouzi.

Ve světle této situace dnes, ve Světový den míru, Člověk v tísni na jeden den pozastavil své aktivity v Sýrii. Po útocích znovu prověří bezpečnostní situaci a vyjádří tak zároveň solidaritu s humanitárními pracovníky.

Pro další informace prosím kontaktuje:
Tomáš Kocian, koordinátor pomoci v Sýrii, + 420 777 787 970
Petr Štefan, mediální koordinátor, + 420 608 817 958

 

Autor: ČvT

Související články