Čekání na déšť v Angole

Publikováno: 19. 12. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Čekání na déšť v Angole
© Foto: Tereza Hronová

Joseph Mussungo se narodil v poušti Namib v Angole. Celý život se věnuje zemědělství. V posledních několika letech pozoruje výrazné změny počasí – klimatické změny ovlivňují jeho živobytí více než kdy jindy.

"Podívejte, tohle pole je plné batátů," prohlašuje hrdě, zatímco ukazuje svou úrodu týmu Člověka v tísni (ČvT). Sklizeň trvá tři měsíce. Od začátku projektu Omande Win jsou zemědělci schopni produkovat kvalitnější produkty než dříve. Mohli také přejít na ekologické zemědělství, které méně zatěžuje životní prostředí, jak jim poradil Člověk v tísni. Nyní kompostují a vyrábějí si vlastní hnojiva. Tyto nové způsoby hospodaření jim pomohou přizpůsobit se zátěži způsobené změnou klimatu.

Přizpůsobení se změně klimatu je pro zemědělce v provincii Namib každodenní starostí. "V minulosti nepršelo. Teď už by tady mělo pršet, ale déšť stále nepřichází. Také teplota se mění. Možná je to kvůli odlesňování, protože to často ovlivňuje klima?" ptá se Joseph. O klimatické nespravedlnosti neví – bohaté země přispívají k příčinám klimatických změn mnohem více než ty rozvojové. Přesto lidé jako Joseph trpí podstatně více než obyvatelé bohatých států. "Když je příliš slunečno nebo sucho, objeví se hmyz. Brouci už tady poškodili listy," poznamenává Joseph a ukazuje nám své rostliny.

Podívejte se na video a dozvíte se více o projektu Člověka v tísni, který pomáhá zemědělcům v Angole.


Tento materiál vznikl v rámci projektu 1Planet4All financovaného Evropskou unií.
Autor: Tereza Hronová

Související články