V Angole zachraňují životy... Výstavba nových toalet pomohla 2 000 rodinám k lepšímu životu 🚽

Publikováno: 22. 7. 2022 Doba čtení: 2 minuty
V Angole zachraňují životy... Výstavba nových toalet pomohla 2 000 rodinám k lepšímu životu 🚽
© Foto: Raquel Bongo

Čtyři vesnice v oblasti Cunhinga byly začleněny do programu Total Sanitation, který se zaměřuje na budování toalet přímo ve vesnicích. Tento projekt je veden komunitně a cílem je zlepšení hygienických podmínek pro obyvatele obcí, snížení infekčních onemocnění a zamezení znečištění podzemních vod. 

Projekt Community - Led Total Sanitation (CLTS) je v Angole implementován zaměstnanci Člověka v tísní (ČvT), kteří se věnují oblasti WASH – Nutri (voda, sanitace, hygiena a výživa), za podpory UNICEF a finanční pomoci Banco de Fomento Angola (BFA). Organizace ČvT tento projekt buduje ve spolupráci s UNICEF už od roku 2011 a v současné době se zaměřuje na provincii Bié. Cílem je vytvořit nástroje a metodiky pro komunity, které jsou schopny se podílet na snížení znečištění a kontaminace životního prostředí.

Video:

V provincii Bié byl projekt WASH již realizován ve vesnicích Chinguar, Cuito, Catabola, Camacupa a Nharêa, jejichž zdařené výsledky motivují další vesnice, aby rovněž požádaly o pomoc a byl i u nich projekt realizován. Díky těmto úspěchům se organizace ČvT rozhodla rozšířit své působení i do dalších provincií, jako je například Cunhinga, a to na období deseti měsíců. Během této doby náš tým ve spolupráci s místními obyvateli vybudoval toalety a vyčistil prostor v okolí těchto vesnic.

"Jsem velmi rád, že tento projekt je i v naší vesnici. Předtím zde bylo hodně nemocí, protože lidé vykonávali potřebu v blízkosti svých obydlí a vedle řeky. Vodu z této řeky používáme ale i k vaření a pití. Také tady všude byly mouchy přenášející nemoci, které nám lezly po jídle,” říká Pessoa Saele, obyvatel vesnice Chivela a dodává: “Hodně lidí bylo nemocných, ale od té doby, co se v naší vesnici vystavěly toalety, tak nemocí ubylo a chceme, aby projekt pokračoval a my se mohli naučit i další užitečné věci.”

Cílem projektu je pomoci přibližně 2 000 rodinám, eliminovat kontaminaci půdy a vytvořit čisté a bezpečné prostředí pro život. ČvT zároveň poskytuje potřebné informace o správné hygieně, zdraví a řádné výživě.

"Máme zájem, aby tento projekt fungoval i nadále a výrazně se tak snížilo onemocnění místních lidí, zejména akutní průjmová onemocnění. Chceme, aby projekt běžel dál. Je to pro nás velká pomoc a podpora,” řekla Jorgina Lumati, místní spolupracovnice.

Člověk v tísni a UNICEF si kladou za cíl rozšířit znalosti zástupců z obecních, komunálních a provinčních defekačních komisí, aby podpořili proces plánování, implementace, monitorování a hodnocení programu CLTS (Community-Led Total Sanitation) ve všech obcích a zajistili udržitelnost programu.

Nic nepotěší pod stromečkem tak jako záchod

Nic nepotěší pod stromečkem tak jako záchod

Víte, že dvě miliardy lidí na světě nemají vůbec žádný záchod a chodí vykonávat potřebu do křoví? Kupte jim Skutečný záchod, a pomůžete tak radikálně zlepšit jejich hygienickou situaci!

Kupte Skutečný dárek


Autor: Edson Malongo, Veronika Gabrielova, ČvT Angola

Související články