Chytřejší finance pro rodiny v Bosně a Hercegovině

Publikováno: 3. 9. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Most ve Visegradu, v pozadí město a hory
© Foto: PIN

Energetickou chudobou je ohroženo 50 až 125 milionů Evropanů. Bosna a Herzegovina patří mezi nejvíce zasažené země. V reakci na tento problém pomáhá Člověk v tísni bosenským správním orgánům vybrat vhodná zelená finanční řešení pro místní obyvatele, která budou zároveň udržitelná i z dlouhodobého hlediska.

V květnu 2019 tým Člověka v tísni v Bosně a Hercegovině zahájil spolu s 16 expertními partnery dvouletý projekt SMARTER Finance for Families podporovaný Evropskou Unií. Pod záštitou výzkumného programu Horizon 2020 náš projekt usiluje o zpřístupnění zeleného bydlení a zelených hypoték spotřebitelům ve dvanácti evropských zemích. Člověk v tísni se zároveň snaží zvýšit dostupnost kvalitního bydlení také osobám s nízkými příjmy a to jak bosenským občanům, tak lidem z dalších zemí, kde projekt probíhá.

Po měsících výzkumu jsme přispěli k vytvoření dvanácti příruček, které jsou přizpůsobené kontextu v každé z dvanácti zemí. V příručkách je vysvětleno, jaké jsou finanční, energetické a zdravotní výhody zelených budov. Developeři a investoři tak budou mít možnost dozvědět se také o příkladech fungující praxe v jejich národních jazycích.


Také veřejné autority, které se zajímají o řešení energetické chudoby ve svých komunitách, se budou moci inspirovat v katalogu úspěšných projektů posbíraných z celé Evropy. Krátké studie je zase seznámí s možnostmi pomoci, kterou SMARTER nabízí zájemcům o vytvoření nových finančních produktů pro rodiny s nízkými příjmy.

Člověk v tísni na základě důvěryhodných dat aktivně propaguje inkluzivní finanční produkty a podporuje rozvoj nových projektů v boji proti energetické chudobě v Bosně a Herzegovině a dalších zemích.

Zajímá vás tento projekt? Podívejte se na klíčové dokumenty nebo navštivte stránky projektu.

  • Leták pro developery projektů a pro rodiny s nízkými příjmy
  • Katalog projektů proti energetické chudobě
  • Zelené domovy & Zelené hypotéky: Příručka pro investory a developer residenčních projekt ČESKY, ENGLISH, Bosanski, Srpski, Hrvatski
    Tento projekt je financovám díky Horizon 2020, koordinačnímu a podpůrnému programu Evropské unie pod grantovou smlouvou číslo 847141.
Autor: PIN

Související články