Člověk v tísni podporuje Afghánce vysídlené kvůli násilí i přírodním katastrofám

Publikováno: 2. 12. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni podporuje Afghánce vysídlené kvůli násilí i přírodním katastrofám
© Foto: Člověk v tísni

S koncem roku 2019 roste potřeba humanitární pomoci v Afghánistánu kvůli neustávajícímu násilí, přírodním katastrofám, vnitřnímu vysídlení, potravinové nejistotě a nadcházející zimě.

Podle měsíčních aktualizací Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti při OSN (OCHA) trpí jedna třetina lidí v Afghánistánu akutní potravinovou nejistotou a přes 6 milionů lidí se neobejde bez pomoci. Jen tento rok bylo kvůli konfliktu vysídleno zhruba 380 000 lidí a dalších 300 000 postihly přírodní katastrofy.

Člověk v tísni se na řešení těchto problémů zaměřil a s finanční pomocí OFDA realizoval program zajišťující přístřeší. Cílem bylo pomoci zajistit základní potřeby vnitřně vysídlených osob i těch, kteří se vrátili zpět domů. Obyvatelé těžko dostupných oblastí ve východních, jihovýchodních a středních částech země obdrželi mnohaúčelovou finanční pomoc a balíčky pro přípravu na zimu.

Musel uprchnout kvůli bojům

Tamam Khada je jedním z mnoha lidí zasažených vysídleneckou krizí. Počátkem února musel se svou rodinou uprchnout z domova v okresu Mohammad Agha v provincii Logar. Důvodem byly boje mezi ozbrojenými opozičními skupinami a Afghánskými národními bezpečnostními silami. Bohužel život, který zatím žijí ve svém náhradním domově v Pul-e Alam není o nic snadnější. Khada při bojích přišel o nohu, ovšem i nadále zůstává jediným živitelem své devítičlenné rodiny. Vysídlení jejich sociální a finanční potíže ještě zhoršilo.

V březnu Člověk v tísni Khadu vybral jako jednoho z těch, kteří získají finanční příspěvek. Jeho rodina dostala 12 000 afghánů (okolo $150). „Tato pomoc mi umožnila přístup k veřejným službám a humanitární pomoci,” říká Khada. „Nyní mám peníze na zaplacení dopravy a jsem schopný zařídit potřebné záležitosti na místních správních úřadech.”

„Jsem závislý na vozíku“

Obaid Musa je další Afghánec, do jehož života zasáhlo násilí. Letos musel se svou rodinou uprchnout z domova v Mohammad Agha a nyní žijí v provincii Khost. Jako mnoho dalších také oni čelí vážným problémům. „Nemohl jsem chodit a dostat se k základním službám tady v okolí,” říká Musa. „Kvůli svému handicapu jsem nebyl schopný najít si žádnou práci a chyběl nám jakýkoli zdroj příjmu. Když musím zdolat nějakou delší vzdálenost, jsem naprosto závislý na vozíku, autě nebo zarange (místní taxi)."

V dubnu dostala Musova rodina od Člověka v tísni 12 000 afghánů. Tyto prostředky rodině umožnily přístup k humanitární pomoci a veřejným službám jako je doprava.

Finanční příspěvky a vybavení pro 50 000 lidí

Během trvání 16 měsíčního projektu nazvaného Pomoc lidem postižených konfliktem a přírodní katastrofou předal Člověk v tísni peníze 3 978 domácnostem a 3 000 rodin také obdrželo potřebné vybavení jako deky, baterky, lampy, kuchyňské zařízení, karimatky na spaní a oblečení. Dalších 779 rodin získalo balíčky se zimním oblečením jako teplé svetry, šály, boty, ponožky, rukavice a čepice. Celkem tento program podpořil více než 54 000 lidí ve 12 okresech provincií Paktia, Khost, Logar, a Nangarhar.

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: Furozh Nadiri, Petr Stefan, People in Need

Související články