Člověk v tísni pomohl za deset let v Sýrii deseti milionům lidí

Publikováno: 25. 10. 2022 Doba čtení: 5 minut
 Člověk v tísni pomohl za deset let v Sýrii deseti milionům lidí
© Foto: Markéta Zemánková, Člověk v tísni

Válka v Sýrii je jednou z nejhorších humanitárních krizí současnosti. Člověk v tísni v Sýrii působí od roku 2012 a za deset let své činnosti pomohl deseti milionům lidí v akutní nouzi. Obětem války poskytuje bezprostřední potravinovou a peněžní pomoc, pomáhá s obnovou infrastruktury nebo zemědělství a zajišťuje možnosti vzdělávání pro děti i dospělé. K desátému výročí působení v zemi uspořádala organizace promítání dokumentárního filmu "Vzpomínky jsou jen naše" s následnou debatou o aktuální situaci. 

V Sýrii, kde probíhá největší humanitární krize současnosti, působí Člověk v tísni již celé desetiletí a pracuje na zmírnění dopadů války na její obyvatele. V zemi s 21 miliony obyvatel  potřebuje aktuálně humanitární pomoc 14,6 milionu lidí. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi.

Člověk v tísni reagoval na válku v roce 2012 jako jedna z vůbec prvních organizací. Měsíčně pomůžeme v průměru 129 000 lidí, v roce 2021 podpořil přes 1,5 milionu obětí války. Celkově jsme díky partnerům a dárcům poskytli za 10 let pomoc v hodnotě 6,7 miliardy korun.

„Hned po vypuknutí konfliktu v Sýrii jsme pomáhali lidem prchajícím do Jordánska, pak jsme podporovali síť syrských doktorů, kteří zachraňovali oběti války,“ vzpomíná Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

„Časem se našim pracovníkům podařilo překročit hranice přímo z Turecka do Sýrie. Skoro nikdo tam nepomáhal a potřeby byly ohromné. Rychle jsme na situaci reagovali, začali stavět humanitární týmy a shánět prostředky na pomoc,“ popisuje začátky posléze největší humanitární mise společnosti Jan Mrkvička.

Člověk v tísni nabízí pomoc na několika úrovních. První z nich se zaměřuje na okamžitou asistenci obětem války. Jedná se například o různé druhy bezprostřední finanční pomoci, potravinové poukázky či hygienické balíčky. Důležitá je i pomoc s přípravou na zimu, která především pro vnitřní uprchlíky, kteří často žijí v nedostatečně vybavených táborech, představuje závažné riziko.

Druhou rovinou je dlouhodobá pomoc s obnovou země. Podpora zemědělství - jak přímo skrze peníze na nákup osiva a dalších potřeb, tak nepřímo skrze vzdělávací programy pro drobné farmáře - umožňuje udržitelné živobytí pro celé rodiny a komunity. Pomoc se získáním zaměstnání může jednotlivcům poskytnout stabilní příjem, díky němuž se dokážou postavit na vlastní nohy. Výstavba a podpora vodovodní a hygienické infrastruktury pomáhá zajistit lidem přístup k pitné vodě a brání vzniku a šíření nemocí, což zvyšuje lidskou soběstačnost a důstojnost.

„Ceny jsou velmi vysoké a stále stoupají. Díky Člověku v tísni jsem ale získal práci a mohl jsem rodině zajistit vše potřebné. Mohl jsem nakoupit potraviny, léky pro děti a věci na topení na zimu. Pomohlo mi to ale také psychicky a práce viditelně prospěla i městu,“ říká Ibrahim, kterému ČvT pomohl se získáním zaměstnání ve válkou poničené zemi.

Válečný konflikt v Sýrii má fatální dopad na vzdělávání

Člověk v tísni nabízí také psychosociální pomoc a podporuje vzdělávání. „Válka připravila spoustu dětí o možnost chodit o školy. A nejvíc naše životy ovlivnil strach,“ říká Asma, která v Sýrii šije školní uniformy. Některé děti vzhledem k 12 let trvající válce školu nenavštívily za celý život ani jednou. V rámci pomoci Člověk v tísni umožňuje dětem hrát si a rozvíjet se společně se svými vrstevníky a pokračovat ve vzdělávání. Za tímto účelem vznikají například speciální prostory pro děti v táborech pro vnitřní uprchlíky. Člověk v tísni také školí učitele a hradí jejich mzdy, aby školy mohly fungovat.

„Člověk v tísni umožňuje dětem, aby chodily do školy, a tým jim poskytuje uniformy. Práce mě baví, protože dělám něco dobrého pro společnost. A můj vnuk chodí do školy, kterou Člověk v tísni podporuje,“ dodává Asma.

Více než polovina Syřanů nemá dostatek potravin a 90% se nachází pod hranicí chudoby

Vzhledem k tomu, že konec války v Sýrii je v nedohlednu a situace zůstává kritická, Člověk v tísni bude s pomocí v Sýrii pokračovat i v následujících letech. 90 % obyvatel země se nachází pod hranicí chudoby a humanitární pomoc je pro ně často otázkou přežití. Aby byla asistence potřebným co nejefektivnější, snaží se Člověk v tísni spolupracovat i s dalšími neziskovými organizacemi, které v Sýrii operují.

„Konec syrské krize je v nedohledu a v některých oblastech Sýrie je situace stále velmi napjatá. Ekonomická situace je špatná a lidé jsou závislí na humanitární pomoci, která ale nestačí. Syrská krize stále zůstává obrovskou humanitární katastrofou a téměř 60% obyvatel nemá dostatek potravin. Člověk v tísni se proto snaží zmírňovat dopady této krize, která nemá obdoby, a zachraňovat tak lidské životy,“ říká Tomáš Kocian, regionální ředitel pro oblast Blízkého východu Člověka v tísni.

K výročí 10 let práce Člověka v tísni v Sýrii uspořádala organizace promítání filmu Vzpomínky jsou jen naše s následnou diskusí o aktuální pomoci Člověka v tísni v Sýrii v kině Bio Oko. Hosty debaty byli Wail Khazal - ředitel programů pomoci Člověka v tísni na severozápadě Sýrie, Jan Daniel – výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Jitka Trachtová, koordinátorka Člověka v tísni, která pomáhala zakládat první kancelář Člověka v tísni v Sýrii.

Tato pomoc by nebyla možná bez našich donorů. Jejich podpora je zásadní a díky ní můžeme v pomoci ohroženým lidem v Sýrii pokračovat. Finanční podporu nám kromě dalších poskytli: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Generální ředitelství pro humanitární pomoc a ochranu (ECHO), Evropský nástroj sousedství EU, švýcarská vláda a Úřad pro humanitární pomoc USAID.

Děkujeme také všem dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS Sýrie nebo si koupili Skutečný dárek, a také všem členům Klubu přátel Člověka v tísni

Kontakt pro novináře:


Autor: Juliana Hámová

Související články