Člověk v tísni vyhlašuje sbírku SOS Afghánistán

Publikováno: 19. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni vyhlašuje sbírku SOS Afghánistán
© Foto: Archiv ČvT

Dlouhodobý konflikt, chudoba a dopady klimatické změny způsobují v Afghánistánu vleklou humanitární krizi, kterou převzetí moci Tálibánem dále prohloubí. Afghánská města jsou zaplavena vnitřními uprchlíky, obrovské množství lidí se snaží utéct ze země. Člověk v tísni působí v Afghánistánu již 20 let, v reakci na současné dění okamžitě posílá na pomoc milion korun z Klubu přátel Člověka v tísni a vyhlašuje veřejnou sbírku SOS Afghánistán.

Podle dat OSN se v Afghánistánu nacházelo již před převzetím moci Tálibánem půl milionu vnitřních uprchlíků, v posledních dnech množství lidí na útěku narůstá o další stovky tisíc. Téměř každé druhé dítě do 5 let trpí podvýživou, polovina obyvatel země (přibližně 18 milionů lidí) potřebuje humanitární pomoc, či jiné formy podpory.

Číslo účtu sbírky SOS Afghánistán: 956595651/0300

Výtěžek sbírky bude využit na poskytování akutní humanitární pomoci uvnitř země se zvláštním důrazem na podporu nejohroženějších skupin lidí: žen a dětí. Podle dalšího vývoje potřeb mohou být peníze využity na podporu afghánských uprchlíků v zahraničí, především v okolních zemích. 


Šimon Pánek
, dlouholetý ředitel organizace Člověk v tísni, komentuje vyhlášení SOS sbírky: 

“Jsme v zemi 20 let a můžeme, díky našim lidem, začít pomáhat jak na místě, hlavně na severu země, tak uprchlíkům. Situace se neustále vyvíjí a je velmi složitá, zároveň obrovská potřeba humanitární pomoci den za dnem roste. Proto jsme uvolnili milion korun z Klubu přátel a vyhlašujeme sbírku SOS Afghánistán.”


Člověk v tísni otevřel svou misi v Afghánistánu v roce 2001, od té doby pomohl stovkám tisíc lidí v akutní nouzi, postavil či opravil tisíce domů, stovky škol a klinik, opravoval silnice a infrastrukturu jako rozvody elektřiny a vodní zdroje. Zvláštní důraz klade na zlepšení využití přírodních zdrojů a systémovou podporu zemědělství, včetně přímé podpory farmářů.

Česká humanitární organizace působí hlavně v severní části země v okolí Mazáre Šarífu a v hlavním městě Kábulu, kam bude především soustředěna pomoc v nejbližších měsících. Na místě má desítky zaměstnanců, kteří jsou připraveni distribuovat humanitární pomoc, až to dovolí situace v zemi. Vývoj na místě je stále velmi nepředvídatelný, způsob a formu pomoci tomu bude organizace přizpůsobovat. 

Pro více informací kontaktujte


Autor: Člověk v tísni

Související články