Liberecký kraj: Doučování

Liberecký kraj: Doučování

© Foto: Jan Škvára

Na liberecké pobočce provozujeme v současnosti individuální a skupinová doučování. Ta probíhají v Liberci, na Frýdlantsku, v Hrádku nad Nisou a okolí a okrajově v Jablonci nad Nisou. Vzdálenější kouty Libereckého kraje jsou pokryty virtuální pobočkou, která nabízí online doučování. 

V rámci tohoto typu doučování dochází naši pracovníci a dobrovolníci jednou týdně přímo za dětmi domů, kde jim pomáhají se vším, co je třeba. Děti se také doučují v kancelářích, v knihovně, a pokud to počasí dovolí, tak i venku. Doučování je určeno rodinám, které nemohou adekvátně podpořit své děti ve vzdělávání. Často je velkou překážkou nízké vzdělání rodičů nebo další socio-ekonomické problémy, které rodiče/opatrovníky vytěžují natolik, že na úkoly a nepochopenou látku nezbývá moc času a energie.

Smyslem této služby je nejen zastavení školního propadu prospěchu či jeho zlepšení. Ještě podstatnější jsou další efekty, které sebou doučování přináší. Patří mezi ně zvýšený zájem o školu, který se projevuje snížením počtu absencí či větší aktivitou při vyučování.

Mezi dobrovolníky se může zapojit kdokoliv trestně bezúhonný nad 15 let. Není nutné mít žádné speciální vzdělání nebo zkušenosti, stačí chuť pracovat s dětmi, spolehlivost a volné dvě hodiny týdně. Kromě doučování pořádáme také vzdělávací volnočasové aktivity, zejména v období prázdnin. I do těch se dobrovolníci mohou zapojit.

V době koronavirové pandemie a distanční výuky jsme začali i s online doučováním. Je tedy možné se zapojit i jako online dobrovolník a pomáhat tak z různých částí zeměkoule.Kapacita: mění se průběžně dle počtu dobrovolníků, věk: 7 a více let

Individuální doučování probíhá většinou přímo v domácnosti dítěte. Vždy je přítomen jeden z rodičů, to je jedna ze základních povinností, které musí plnit. Jednak je garantem toho, že bude v domácnosti klid, zároveň by se měl do doučování sám částečně zapojovat.

Kontakt:


Celý text Méně textu

Jak dále pomáháme