ČRo Plus: Učitelé mají obavu z předčasného otevření škol

Publikováno: 9. 4. 2020 Doba čtení: 1 minuta
ČRo Plus: Učitelé mají obavu z předčasného otevření škol
© Pixabay.com

Už skoro měsíc musí být děti, rodiče a učitelé v kontaktu jenom přes telefon nebo internet. Školy se kvůli koronaviru zavřely 11. března, a to až do odvolání. Ministerstvo školství zatím počítá s otevřením škol v polovině května, musí mít ale dezinfekci a roušky. Podle Člověka v tísni výuka na dálku zvětšuje rozdíly mezi školami i dětmi, učitelé totiž organizují distanční výuku rozdílně. Poslechněte si pořad Českého rozhlasu Plus na toto téma.

Někteří učitelé jsou k brzkému otevření škol skeptičtí. Podle předsedkyně sdružení Učitelská platforma Petry Mazancové by roušky narušovaly normální výuku i přestávky – žáci by se například nemohli bezpečně nasvačit nebo napít.

„Roušky určitě vadit mohou. Bude záležet na dohodě s ministerstvem zdravotnictví, možné to samozřejmě je. Ale určitě není možné zajistit několikametrové rozestupy,“ reaguje Jaroslav Faltýn, ředitel Odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání ministerstva školství.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Pořad ČRo Plus si poslechněte zde:

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý se v případě znovuotevření škol obává i nedostatku pedagogů – se svými obavami se mu totiž učitelé svěřují.

Černý souhlasí s kritikou humanitární organizace Člověk v tísni, že výuka na dálku zvětšuje rozdíly mezi školami i dětmi. Učitelé podle ní totiž organizují výuku různě a sílí vliv rodiny na vzdělání. Ministerstvo školství prý ani přesně neví, co se ve školách děje, a vydává jen obecná doporučení.

Celé stanovisko Člověka v tísni: 


Autor: ČRo Plus a Člověk v tísni

Související články