Další ázerbájdžánský novinář odsouzen

Publikováno: 20. 1. 2016 Doba čtení: 4 minuty
©

Ázerbájdžánský novinář Rauf Mirkadyrov, považovaný za jednoho z nejlepších politických analytiků v zemi a ostrého kritika ázerbájdžánského režimu, byl 29. prosince 2015 odsouzen v pro veřejnost uzavřeném soudním procesu k šesti letům vězení.  

 

Není prvním ázerbájdžánským novinářem, kterého potkal podobný osud. V současné době je v tamních věznicích okolo sta politických vězňů (různé zdroje se v přesném čísle liší, ale většinou se pohybují od 80 do více než 150), z toho 14 novinářů a bloggerů, přesto je však příběh Raufa Mirkadyrova v něčem výjimečný.

Rauf Mirkadyrov proslul zejména svými články o zahraničních vztazích Ázerbájdžánu s Ruskem a Tureckem a o konfliktu v Náhorním Karabachu. Mirkadyrov byl jedním ze zakladatelů opozičního periodika Bizim Yol (Naše cesta) a pracoval též jako zástupce šéfredaktora nezávislých novin Monitor. Šéfredaktor Monitoru Elmar Husejnov byl v roce 2005 zavražděn a jeho vražda nebyla nikdy vyšetřena. Spolupracoval rovněž s lidskoprávní aktivistkou Lejlou Junus a jejím manželem Arifem na projektu usilujícím o mírové řešení vleklého konfliktu se sousední Arménií. Zřejmě právě díky tomu a také za neúnavnou kritiku ázerbájdžánského režimu se stal jedním z hlavních nepřátel prezidenta Alijeva.

V roce 2014 žil už několik let v tureckém hlavním městě Ankaře, kde pracoval jako zpravodaj nezávislých ázerbájdžánských novin Zerkalo. 19. dubna téhož roku byl Mirkadyrov v Turecku zadržen tamní policií a jeho novinářská akreditace mu byla bez bližšího odůvodnění odebrána. Není bez zajímavosti, že se tak stalo pouze několik dní poté, co se turecký prezident Erdogan setkal se svým ázerbájdžánským protějškem Alijevem v Baku. Mirkadyrov byl vzápětí deportován do Baku, kde byl uvězněn a dlouhou dobu držen v nechvalně známé vazební věznici Ministerstva pro národní bezpečnost.

Byl obviněn z velezrady, které se měl dopustit vyzrazením státních tajemství Arménii, za což mu původně hrozil až doživotní trest. 29. prosince 2015, více než rok a půl od zadržení, byl v procesu, který mezinárodní lidskoprávní organizace považují za politicky motivovaný, shledán vinným a odsouzen k šesti letům vězení v zařízení s nejvyšším stupněm ostrahy. 

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: ČvT

Související články