Díky doučování zvládl Tomáš test z češtiny a postupuje do další třídy

Publikováno: 27. 7. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační foto
© (CC BY 2.0) albertogp123

S Tomášem a jeho dobrovolnicí Jitkou jsem se poprvé setkal zhruba před rokem. Bylo to ve chvíli, kdy jsem je díky své práci koordinátora doučování dostal na starosti. Po několika pokusech, které proběhly u Tomáše doma, jsme doučování přesunuli do městské knihovny, kde byl potřebný klid na práci. Doučování probíhalo nepravidelně, navíc bylo velmi složité se s rodinou spojit. Několikrát si bohužel stalo i to, že Jitka na Tomáše v knihovně marně čekala. 

Situace se ještě zhoršila ve chvíli, kdy se musela chlapcova rodina vystěhovat se z bytu. Od té doby se doučování de facto nekonalo, jelikož maminka s Tomášem do knihovny několikrát nedorazili. Proto jsme se nakonec s rodinou rozhodli doučování přerušit, aby se maminka mohla soustředit především na hledání nového bydlení.

Na konci května se konečně podařilo najít místo v jednom pražském azylovém domě, což byla příhodná chvíle pro pokus o restart doučování. Bylo před koncem školního roku. Naplánovali jsme první hodinu. Když jsme však s Jitkou do jejich nového bytu dorazili, byla přítomna jen maminka, Tomáš scházel. Maminka to omlouvala tím, že nechtěla, aby se nenakazil od nemocného bratra. Trochu nás to zaskočilo. Dozvěděli jsme se, že má Tomáš ve škole problémy stále hlavně s češtinou, prý možná propadne, ale to jeho maminka přesně nevěděla.

Za pět minut dvanáct

Další den jsem zkontaktoval paní učitelku, která mi maminčiny informace potvrdila. Psala, že za dva dny se koná závěrečný pololetní test, který se musí Tomáš složit, aby prošel do dalšího ročníku. To byl dost šibeniční termín, ale podařilo se domluvit hodinu ještě před testem. Doučování proběhlo, Jitka však neměla příliš dobrý pocit. Ono se toho taky za dvě hodiny nedá rozhodně stihnout všechno, co by bylo třeba. Téměř jistě jsme počítali s tím, že Tomáš propadne. Na začátku dalšího týdne mi však paní učitelka napsala, že se Tomášovi test nakonec povedl a postoupí do dalšího ročníku. Sama je prý ráda, že Tomáš bude pokračovat se stejnými spolužáky.

Tomáš tedy po všech peripetiích příští rok nastoupí do čtvrté třídy. Čeká ho hodně práce, zejména v češtině. Určitě na to však má. Rodina bude celý rok bydlet v azylovém domě, perspektiva pravidelného doučování je tedy reálnější. Jitka počítá, že bude s Tomášem dále spolupracovat. Uvidíme, jak vše půjde.      


Autor: ČvT

Související články