Začali jsme s distribucí pomoci po zemětřesení v Turecku a Sýrii. Na místě máme přes 500 lidí

Publikováno: 7. 2. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Začali jsme s distribucí pomoci po zemětřesení v Turecku a Sýrii. Na místě máme přes 500 lidí
© Markus Schreiber, Profimedia

Druhý den po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii se v koordinaci s místními úřady a dalšími neziskovými organizacemi zaměřujeme na okamžitou pomoc, poskytnutí potřebného materiálu, nástrojů a současně distribuce finanční pomoci.  

Místním samosprávám v oblasti okolo syrského města Idlib a severně od města Aleppo, jsme předali 50 tisíc litrů benzínu. Ve spolupráci s místními jídelnami a dobrovolníky plánujeme tamtéž od zítřka distribuci teplého jídla. V následujících dnech chceme rozdělit kolem desítky tisíc porcí.

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko:

Lidem, kteří pomáhají s odklízením trosek, budeme vyplácet peníze. Sháníme zásoby plachet na provizorní opravy domů. Spouštíme rovněž schéma na distribuci finančních prostředků nejvíce postiženým rodinám. V Turecku pomáháme společně s našimi partnery nejvíce ohrožené komunitě ve městě Gaziantep a věnujeme peníze místním samosprávám na pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou. 

Aktuality o zemětřesení

Na místě máme přes 500 zaměstnanců, kteří dlouhé roky pomáhají nejzranitelnějším skupinám v rámci ozbrojeného konfliktu. Nyní začali okamžitě pracovat na zmírnění následků zemětřesení.

Rozsah následků zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy škály není v této chvíli ještě možné zcela odhadnout. Mrtvých je už nyní více než 5 tisíc. Situace je velmi odlišná v Turecku a v severní Sýrii. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN jsou „v současné době syrské komunity současně zasaženy probíhající epidemií cholery a drsnými zimními událostmi včetně silného deště a sněžení o víkendu. Škody na infrastruktuře lze v tuto chvíli jen obtížně odhadnout a silnice jsou údajně zablokovány jak v Turecku, tak v severozápadní Sýrii.“


“Situace na místě je katastrofální. Naší práci soustředíme především do oblastí v Sýrii, kde jsou kapacity a schopnosti místních úřadů výrazně menší než v Turecku. V Turecku koordinujeme s místními úřady a připravujeme pomoc ve městě Antakiya, které patří k nejvíc postiženým,“ řekl Tomáš Kocian, regionální ředitel pro oblast blízkého východu a Afghánistánu.

„Turecko je bohatý a funkční stát, který je schopen na podobný typ katastrofy rychle reagovat, nasadit záchranné jednotky, těžkou techniku na vyprošťování lidí a odklízení trosek. Situace v Sýrii je kvůli stále trvajícímu konfliktu daleko méně přehledná, zvláště potom v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon PánekPodle zpráv, které z oblasti přicházejí, zde chybí těžká technika na odklízení trosek a záchranu lidí. V důsledku dlouhotrvajícího konfliktu zde byl už před zemětřesením velký nedostatek potravin, léků a hygienických potřeb.

Za jeden den poslali lidé v České republice na SOS účet pro oběti katastrofy 18 milionů korun. V první fázi věnujeme prostředky na zajištění potravin, vody a hygienických prostředků. Po nasycení nejakutnějších potřeb se budeme věnovat obnově poničených domů a infrastruktury.

Dlouhodobá pomoc v ozbrojeném konfliktu

Už před zemětřesením jsme nabízeli pomoc na několika úrovních. Zaměřujeme se na okamžitou pomoc obětem války, jako je finanční podpora, distribuce potravinových poukázek nebo hygienických balíčků. V současné situaci je důležitá pomoc s přípravou na zimu, především pro vnitřní uprchlíky, kteří často žijí v nedostatečně vybavených táborech.

V dlouhodobé perspektivě se zaměřujeme na obnovu země. Podporujeme zemědělství, skrze peníze na nákup osiva a dalších potřeb či nepřímo prostřednictvím vzdělávacích programů pro drobné farmáře. Pomáháme zajistit rodinám i jednotlivcům stabilní příjem, díky kterému se dokážou postavit na vlastní nohy. Výstavbou a opravami vodovodní a hygienické infrastruktury pomáháme zajistit lidem přístup k pitné vodě a zabraňujeme tak vzniku a šíření nemocí.

Zajišťujeme vzdělávání v místních školách a v dočasných vzdělávacích centrech skrze podporu místních učitelů, studentů a jejich rodičů. Usilujeme o zlepšení kvality výuky, zajišťujeme psychosociální pomoc pro děti a rodiče, které konflikt zasáhl. V táborech vytváříme místa, kde si děti mohou hrát a učit se. 

Kontakty:Autor: Člověk v tísni

Související články