Dluhové analýzy

Publikováno: 30. 5. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Dluhy
© Foto: ČvT archiv

Z našich zkušeností dlouholetého poskytovatele sociálních služeb jasně vyplývá, že právě dluhy patří mezi nejčastější faktory, které brání úspěšnému životnímu restartu. Zadlužení se již netýká pouze těch nejchudších, do dluhové pasti padá stále více lidí ze střední třídy. Množství exekucí v posledních letech enormně narůstá, v současnosti exekutoři vedou celkem 4,5 milionu řízení proti více než 800 tisícům lidí (duben 2017). 

Proto se, kromě přímé práce v terénu, snažíme analyzovat příčiny tohoto stavu a přispět tak k potřebné změně systému. Na této stránce najdete nejaktuálnější výstupy, na kterých jsme se v oblasti dluhů podíleli. Popřípadě sledujete facebookovou stránku RozhodneNe, která se tématu předlužení dlouhodobě věnuje.

Dluhový poradce: Je odpovědností věřitelů, komu poskytnou peníze nebo služby. Ať se pak nediví
Půjčíte každému kamarádovi, nebo jen některému? Proč se v Česku ustálilo, že firmy a banky nejsou vybíravé při poskytování půjček? Protože se to vyplatilo. Více v rozhovoru Českého rozhlasu Plus s analytikem naší organizace Danielem Hůle.


Půjčím ti sto, vrátíš mi dvě stě
Rozsáhlý rozbor toho, kdy a proč se úvěr stává nemravným. A proč se v Česku situace lichvou postižených dlužníků stává společensky neudržitelnou. Článek vyšel dne 8. 4. 2017 v sobotní příloze Lidových novin Orientace.


Máme problém: exekuce
Odpověď analytika a vedoucího programu dluhové poradenství Daniela Hůleho na sloupek bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, který vyšel v Lidových novinách. Článek vyšel 6. dubna v Lidových novinách.


Mapa exekucí
Na začátku dubna zveřejnila Otevřená společnost mapu exekucí, která podrobně mapuje, jak kolik lidí čelí exekucím v jednotlivých krajích, okresech a obcích. Podobný počin velmi vítáme.


TZ: Člověk v tísni a Transparency International: Poslanci, přijměte princip teritoriality exekutorů
Ve sněmovně je „zaparkován“ návrh na systém automatického přidělování exekucí exekutorům soudem, tzv. teritorialitu, který by mnoho současných problémů pomohl řešit. Společná tisková zpráva z 22. března vybízí k nápravě této situace.


Lichváře s baseballovou pálkou nový zákon nezničí, říká expert. Stovky neférových firem ale zmizí
Rozhovor s analytikem Danielem Hůle o tom, co přinese nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Pročistí šedou zónu? Nenažene dlužníky do černé zóny? Dosáhnou chudí lidé pořád na malé úvěry?


Kdo má dohlížet nad nebankovními subjekty? Odpověď viceguvernérovi ČNB
V Lidových novinách se rozhořela diskuze mezi analytikem Člověka v tísni Danielem Hůlem a viceguvernérem České národní banky Mojmírem Hamplem. Tématem jejich polemiky se stal dohled nad nebankovními subjekty, které nabízejí spotřebitelské úvěry. Tento dohled upravuje zákon o úvěru pro spotřebitele, který tuto agendu nově předává do rukou právě ČNB. Daniel Hůle to velmi kvituje, centrální banka se tomu naopak brání.


Má-li být regulace účinná, ČNB musí dohlížet nad CELÝM trhem poskytovatelů úvěrů
Otevřený dopis, který apeloval na poslance, aby v rámci zákona o úvěru pro spotřebitele nechali dohled České národní banky nad nebankovním sektorem.


Blog: Zadusí poslanci teritorialitu exekucí?
Teritorialita, tedy územní působnost exekutorů, je evergreenem posledních let na poli vymáhání dluhů. Většina, byť méně vlivných exekutorů je pro, menšina vlivnějších je proti a mezi tím doposud balancovalo vedení exekutorské komory. Věřitelé jsou proti, protože omezení dravé soutěže by snížilo výnosy a navíc jednání s jedním exekutorem je administrativně jednodušší. Volná soutěž mezi exekutory je přitom v EU již doslova ojedinělá...


Blog: Němcovo exekuční dědictví
„Až současný ministr spravedlnosti v červenci 2014 zavedl tzv. formulářové žaloby, u kterých radikálně snížil odměny advokátů. Vymahačská lobby kontrovala fabulacemi, jak se bagatelní dluhy přestanou vymáhat a služby, že se nebudou poskytovat a že nastane konec světa. Dluhy se však vymáhají, služby poskytují a svět běží dál,“ píše ve svém blogu Daniel Hůle, analytik organizace Člověk v tísni.


S omezením exekutorů neváhejte, vzkazuje Pelikánovi analytik
Daniel Hůle v rozhovoru obhajuje zavedení místní příslušnosti pro exekutory, které by podle něj zamezilo agresivním praktikám některých exekutorů. 
Autor: ČvT

Související články