Dohromady 37 let vězení: První soudní proces s nezávislými novináři ve Vietnamu v roce 2021

Publikováno: 8. 1. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Le Huu Minh Tuan (vlevo), Nguyen Tuong Thuy (uprostřed), Pham Chi Dung (vpravo).
© SBTN

Jen několik týdnů před národním sjezdem Komunistické strany Vietnamu, který určí lídry státu na příštích pět let, odsoudil Vietnam tři nezávislé novináře dohromady k 37 letům vězení na základě obvinění z “protistátní propagandy”.

Dne 5. ledna 2021 odsoudil lidový soud v Ho Či Minově městě pana Pham Chi Dunga, prezidenta Asociace nezávislých novinářů ve Vietnamu (anglicky Independent Journalist Association of Vietnam, dále IJAVN) k 15 letům vězení a třem rokům domácího vězení. Další dva klíčoví členové IJAVN, pan Nguyen Tuong Thuy (viceprezident) a pan Le Huu Minh Tuan (redaktor), dostali každý 11 let vězení a tři roky domácího vězení. K těmto tvrdým trestům nařídil soud také plnou konfiskaci platů pana Nguyena a pana Le.

IJAVN byla založena v roce 2014 za účelem podpory svobody médií a demokracie. Její členové, nezávislí spisovatelé, novináři a blogeři, přispívají svými komentáři na webovou stránku Viet Nam Thoi Bao (Vietnam Times), podporují politické vězně a aktivisty a účastní se událostí týkající se obrany lidských práv.

Podle oficiálních zdrojů pan Pham Chi Dung založil IJAVN a jeho online zpravodajský kanál „Vietnam Times“, aby očernil politiku Komunistické strany Vietnamu. Tento článek také cituje kontakty pana Pham a rozhovory, které poskytnul zahraničním médiím údajně proto, aby požadoval změnu režimu vlády jedné strany. 

Podle zdroje byl pan Pham Chi Dung autorem 25 článků, pan Nguyen Tuong Thuy 5 článků a pan Le Huu Minh Tuan 6 článků, které spadají do blíže neurčité kategorie „obsahuje zkreslené informace o lidové vládě“ z článku 117 trestního zákoníku z roku 2015.

IJAVN byla založena v červenci roku 2014 za účelem podpory svobody médií a demokracie. Její členové, nezávislí spisovatelé, novináři a blogeři, přispívají svými komentáři na webovou stránku IJAVN Viet Nam Thoi Bao (Vietnam Times), podporují politické vězně a aktivisty a účastní se událostí týkající se obrany lidských práv. Tisíce článků tohoto webu pokrývají problémy, jako jsou korupce, znečišťování životního prostředí, probíhající námořní spor mezi Vietnamem a Čínou a další socio-ekonomické problémy. 

Organizace Reportéři bez hranic zařadila Vietnam na 175. místo ze 180 států v indexu světové svobody tisku z roku 2020.

Článek 117 je již dlouhodobě kritizován mezinárodními lidskoprávními organizacemi jako zaměřený proti nezávislým spisovatelům, novinářům a blogerům.  

Další případy obvinění spadající právě pod článek 117 zahrnují také disidentskou blogerku Nguyen Ngoc Nhu Quynh (také známou jako „Mother Mushroom“, Matka Houba); aktivisty za právo na půdu Trinh Ba Phuong, Trinh Ba Tu, Can Thi Theu and Nguyen Thi Tam, kteří čekají na soudní proces kvůli aktivnímu mediálnímu pokrytí sporu o půdu ve vesnici Dong Tam; a spisovatelku, novinářku a laureátku ceny Homo Homini Pham Doan Trang.

Kvůli širokému užívání trestů odnětí svobody za účelem potlačení svobody tisku zařadila mezinárodní lidskoprávní organizace Reportéři bez hranic Vietnam na 175. místo ze 180 států v indexu světové svobody tisku z roku 2020. Vietnam vězní 28 novinářů a facebookových aktivistů.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: ČvT

Související články