Laureátka ceny Homo Homini zatčena ve Vietnamu

Publikováno: 8. 10. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Laureátka ceny Homo Homini zatčena ve Vietnamu
© Foto: PIN Archive

Pham Doan Trang, jedna z mezinárodně nejuznávanějších aktivistek v oblasti ochrany lidských práv ve Vietnamu, byla zatčena v noci 6. října 2020, tedy několik hodin po ukončení dialogu na téma lidských práv mezi Vietnamem a Spojenými státy. Člověk v tísni odsuzuje zatčení Pham Doan Trang a žádá její okamžité a bezpodmínečné propuštění.

„Nechci svobodu pouze pro sebe, to je příliš jednoduché. Chci něco většího: svobodu pro Vietnam,“ napsala Pham Doan Trang v květnu 2019 v dopise, ve kterém se připravovala na možnost svého zatčení.

Podle oficiálních zdrojů v noci 6. října 2020 zatkla v Ho Či Minově městě hanojská policie Pham Doan Trang za protistátní propagandu. Kromě toho je obviněna také z propagandy proti Socialistické republice Vietnam podle zrušeného článku 88 předchozího trestního zákoníku z roku 1999. Zatčení se odehrálo pouze několik hodin po již 24. každoročním dialogu mezi USA a Vietnamem na téma lidských práv. Dialog zdůraznil „důležitost nepřetržitého pokroku a bilaterální spolupráce [mezi USA a Vietnamem] ohledně právního státu, svobody projevu a shromažďování […].“

Policie dosud neoznámila důvod zatčení Pham Doan Trang, nicméně kvůli tomu, že se jako nezávislá novinářka a spisovatelka věnuje aktivismu, je její zatčení téměř jistě odvetným opatřením. Necelé dva týdny před zatčením se podílela na autorství třetího vydání zprávy občanské společnosti týkající se sporu o půdu ve vesnici Dong Tam, který byl tvrdě kritizován za nadměrné užití síly ze strany ozbrojených složek proti místním obyvatelům a za porušení norem spravedlivého soudního procesu. 

V roce 2019, tedy před tím, než se začala zabývat kauzou vesnice Dong Tam, Pham Doan Trang spoluzaložila Svobodné nakladatelství. Toto nakladatelství vydává knihy napsané vietnamskými autory týkající se témat, která jsou politicky velmi citlivá. 

Mezi vydané publikace patří například „Politika policejního státu“, „Nenásilný odpor“ či nejznámější publikace „Politika pro běžné lidi“, kterou napsala sama Pham Doan Trang. Svobodné nakladatelství bylo již od svého založení cílem mnoha státem podporovaných útoků. Spousta čtenářů tohoto nakladatelství bylo předvoláno k výslechu kvůli vyšetřování, a někteří jeho podporovatelé a spolupracovníci byli zatčeni a mučeni.  

Jako projev uznání jejího nebojácného přínosu pro lidská práva ve Vietnamu jí Člověk v tísni udělil v roce 2017 cenu Homo Homini.

Pham Doan Trang je také známá jako hlavní redaktorka Law Magazínu, nezávislé online platformy která se zabývá vietnamskou a mezinárodní politikou a především tématy, která jsou ve státních médiích přísně cenzurována.

Poté, co se Pham Doan Trang po několika letech studia a aktivismu v zahraničí vrátila v roce 2015 zpět do Vietnamu, čelila tvrdým perzekucím, kvůli kterým trpí chronickými potížemi s chůzí. V roce 2018 byla Pham Doan Trang zatčena, vyslýchána, zbavena osobního majetku a peněz a brutálně zbita. Mezinárodní lidskoprávní skupiny opakovaně žádaly Vietnam, aby zastavil narůstající násilí páchané na Pham Doan Trang. 

Jako projev uznání jejího nebojácného přínosu pro lidská práva ve Vietnamu jí Člověk v tísni udělil v roce 2017 cenu Homo Homini, kterou nemohla osobně přebrat. V roce 2019 obdržela od mezinárodní neziskové organizace Reportéři bez hranic cenu Prize for Impact

„Pošlete mi moji kytaru a pokuste se, aby my ji dozorci povolili – pro mě je kytara Biblí,“ dodala.

Člověk v tísni odsuzuje zatčení Pham Doan Trang a hrubé porušení jejího práva na svobodu projevu a žádá její okamžité a bezpodmínečné propuštění. Během jejího zadržení požadujeme absolutní a nediskriminační respektování jejích práv na právní pomoc, soukromí, integritu a ochranu před mučením, nelidským nebo ponižujícím zacházením.

Autor: PIN

Související články