Druhá šance nepotřebným plastům. V Nepálu upcyklují dříve nerecyklovatelné odpadky

Publikováno: 24. 6. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Projekt River+ byl zahájen úspěšnou kampaní na čištění řeky 20. dubna 2024. Projekt RIVER+ vede společnost Biocomp Nepál ve spolupráci s PIN a CLEAN UP NEPAL. 
Projekt RIVER+ je podporován Světovou bankou prostřednictvím projektu Řeky a moře bez plastů pro jižní Asii (PLEASE Project), který realizuje Jihoasijský kooperační environmentální program s podporou UNOPS.
© Foto: Sajana Shrestha

Okolí Káthmándú je zaplaveno plasty. Podle studie (GRIDA) je až 27 % plastů vyhozeno do říčních koryt, a řeky jsou tak plasty zaplněny. Rozhodli jsme se tak začít o znečištění obyvatele Káthmándú informovat a podporovat je ve snižování spotřeby plastů, recyklaci a upcyklaci.

V Nepálu se aktuálně nerecyklují nekvalitní a vícevrstvé plasty, jako jsou obaly od potravin, brambůrků, sáčky od kosmetických produktů a další. Právě proto většina z nich končí vyhozená v řekách nebo na nelegálních skládkách. Ve spolupráci se společností Biocomp a CLEAN UP NEPAL jsme odstartovali projekt RIVER+, díky kterému se zabrání nevhodné likvidaci plastů a nápojových kartonů. Projekt má také přeshraniční dopad, protože řeka Bagmati, která je momentálně plná odpadků, protéká Indií.


Podívejte se na fotky po a před úklidem kolem Balkumari Suspension Bridge:

Projekt také podporuje ženy, mladé lidi a zranitelné skupiny, jako jsou dělníci a lokální sběrači odpadu, kteří prodávají nasbírané odpadky ve sběrných dvorech.

„Plánujeme vyškolit lidi, kteří sbírají odpadky, aby sbírali nekvalitní plasty přímo z domácností, řek, ulic a nelegálních skládek, které budou v novém závodě přeměněny v desky z recyklovaného plastu. Tyto desky je možné po opotřebení opět recyklovat. Závod je navíc bezemisní,“ vysvětluje Maarten Nijhof, generální ředitel Bicomp. Dále dodává, že do nepálských řek se ročně dostanou tisíce tun plastu, který lze recyklovat.

Součástí projektu je i kampaň na čištění řek a říčních břehů a zvýšení povědomí o recyklaci.  

Projekt RIVER+ přispívá k udržitelnému rozvoji regionu tím, že přidává hodnotu nekvalitním plastům. Díky nově vzniklému závodu na recyklaci a upcyklaci vytváří také nová pracovní místa pro ženy a mladé lidi. Tato iniciativa dláždí cestu nejen k čistšímu a zdravějšímu životnímu prostředí v údolí Káthmándú, ale i v na první pohled vzdálené Indii.

Projekt RIVER+ probíhá díky finanční podpoře Světové banky (Projektu Plastic Free Rivers) a UNOPS.

Autor: Astha Pradhanang, Programová manažerka, Člověk v tísni

Související články