DVTV: Zkresluje komiks o dětské dlužnici realitu? Spor Hůle vs. advokátní komora

Publikováno: 15. 1. 2020 Doba čtení: 1 minuta
DVTV: Zkresluje komiks o dětské dlužnici realitu? Spor Hůle vs. advokátní komora
© Foto: Česká advokátní komora

Dluhový poradce Člověka v tísni Daniel Hůle a člen České advokátní komory Michal Žižlavský se střetli v DVTV. Předmětem sporu byl krátký komiks pro děti "Jak Katku dostal dětský dluh", který na základě Žižlavského námětu vydala advokátní komora. Komiks vypráví o mladé dívce, která se dopouští drobné kriminality - jízdy na černo nebo sprejování na zeď. Když je jí patnáct, jde na brigádu a vydělá si peníze, potom ji ale všechno vezme exekutor kvůli dluhům z pokut. 

"Děti by měli být informovány o takové realitě, jaká je," říká Žižlavský. Komiks je součástí publikace "Právo jako příběh". Ta je určena především advokátům, kteří jezdí na besedy do škol a potřebují podle Žižlavského nástroj, jak s dětmi komunikovat. Zároveň je ale komiks volně dostupný na stránkách Komory.

"Děti jsou vykreslovány jako lotři, kteří jsou líní, nechtějí pracovat, sprejují, jsou to vandalové, jezdí na černo, neplatí pokuty v knihovně. Už tam není nic řečeno o odpovědnosti rodičů. (...) Když se podíváme na osnovy celého projektu, tak tam vidíme ještě daleko zásadnější problémy," okomentoval komiks Hůle.

Celou debatu v DVTV můžete zhlédnout zde:

*Úvodní foto: Česká advokátní komora

Autor: Člověk v tísni a DVTV

Související články