E-shop, který zachraňuje životy

Publikováno: 8. 12. 2016 Doba čtení: 5 minut
E-shop, který zachraňuje životy
© Foto: ČvT archiv

Praha, 8. prosince 2016 - V eshopu Člověka v tísni SkutecnyDarek.cz už nakoupilo přes padesát tisíc Čechů. Za kozy či záchody a další věci pro potřebné dali dohromady více než 75 milionů korun. Pomáhají tak třeba kambodžským rybářům, kteří kvůli nucenému vystěhování do vnitrozemí přišli o živobytí, nebo nepálským rodinám, které při zemětřesení přišli o kozy a další zdroje obživy.

Phat Van (41) z jihozápadní Kambodži se celý život živil rybolovem. Kvůli výstavbě turistického resortu a golfového hřiště se ale spolu s celou osadou musel od moře přestěhovat do 20 kilometrů vzdáleného vnitrozemí v provincii Koh Kong, do oblasti se špatnou infrastrukturou a navíc bez dostupné základní zdravotní péče. Díky Člověku v tísni se ale naučil stavět vodní nádrže a latríny - začal tak provozovat novou živnost, díky které pomáhá celé komunitě. Člověk v tísni tady za podpory České rozvojové agentury postavil chybějící zdravotní středisko a ze Skutečnému dárku dodal zdravotnické vybavení. “Díky našemu zásahu tu mají lidi lepší přístup ke zdravotní péči, k cestám, záchodům. Těch plánujeme příští rok postavit 340,” říká Piotr Sasin, šém kambodžské mise Člověka v tísni. Prodeje z e-shopu letos v Kambodži umožnily kromě záchodů postavit taky 68 zásobáren vody nebo 100 bioplynáren.

S prodejem dárkových certifikátů začal Člověk v tísni v roce 2009. Od té doby si je koupilo už přes 50 tisíc Čechů. Díky nim rozdal Člověk v tísni skoro 15 tisíc kusů drůbeže, 6025 koz a ovcí, zasadil 723 tisíc sazenic, pomohl vybudovat 729 bioplynáren, postavil 196 včelích úlů, vybavil 199 škol a zaočkoval 28 217 krav. Skutečné dárky tento rok pomáhaly také v Etiopiii, Nepálu, Gruzii, Afghánistánu, na Filipínech, Srí Lancea v České republice.

Letos nakoupilo „pomáhající“ dárky z eshopu i řada známých osobností a vyzvala k nákupům také ostatní. „Nebylo špatné, kdybych dostala dárek, který pomáhá i jiným – Skutečný dárek. Pro tentokrát by to mohla být ovečka,“ svěřila se na videu například Daniela Drtinová. Skutečný dárek popdpořili také Marek Eben, Marta Kubišová, Anna Geislerová, Tomáš Klus, Ladislav Špaček, Ema Smetana, Bára Poláková, David Prachař, Jan Hřebejk, Marta Issová a mnoho dalších.

Češi pomáhají v suchu i po zemětřesení

Po loňském zemětřesení v Nepálu pomohli Češi skrze eshop 150 nejchudším rodinám, kterým zemětřesení zbořilo domky a často i pozabíjelo jejich kozy, hlavní zdroj jejich obživy. Člověk v tísni jim mohl darovat kozy nové, navíc přibalil očkování a léky a poradil, jak se o ně co nejlépe postarat.

V Etiopii, kterou letos zasáhlo extrémní sucho díky fenoménu známemu jako El Niño, zase rozdal místním farmářům 263 oslíků. Díky nim se můžou mnohem rychleji dostat i ke vzdálenějším zdrojům vody a navíc jí vzít více najednou. Oslíky dostaly domácnosti, které bydlí nejdále od vodních zdrojů, a ty, jejichž členové trpí podvýživou, rodiny s těhotnými nebo kojícími maminkami a starými lidmi.

“Tihle oslíci pomůžou zejména místním ženám, které bývají za zásobování domácností vodou zodpovědné,” vysvětluje Šárka Svobodná z etiopské mise Člověka v tísni. “V obdobích sucha, kdy některé zdroje vysychají, tráví ženy obstaráváním vody mnohdy i 8 hodin denně, protože musejí pěšky chodit ke vzdálenějším studnám a zpátky donesou jen to, co samy unesou. Díky oslům a dalším opatřením byla doba potřebná pro obstarávání vody v této oblasti snížena na necelou hodinu denně pro většinu obyvatel.”

Etiopie patří k nejchudším zemím na světě, míra gramotnosti se tady pohybuje okolo 50%. Vzdělání je proto další věc, s níž zde Člověk v tísni pomáhá - za 13 let působení tady postavil už 20 škol. Z certifikátů Skutečného dárku vybavil už 70 škol pomůckami a tabulemi. 

Škola v Etiopii

 

Skoro 9 tisíc kilometrů odtud, na tropickýchFilipínách, zase letos Člověk v tísni díky Skutečnému dárku zasadil 108 000 sazenic kakaovníku a rozdal 847 kachen a 10 buvolů. Lidem, kterým tady tajfun poničil úrodu tradičních kokosových palem, pomohl najít jiný zdroj obživy - například je naučil pěstovat rajčata.

Dárky učí české učitele učit

Poslední dva roky pomáhají čeští dárci skrze SkutecnyDarek.cz také v Česku. Děti chudších rodičů zapojených do doučování nebo předkolních klubů tak získali několik set dětských knížek. Vzdělávací program Jeden svět na školách připravil tři semináře pro učitele a podpořil vzdělávací portál jsns.cz, který učitelům bezplatně nabízí 212 audiovizuální lekcí, které aktuálně využívá 3300, tedy víc než polovina, základních a středních škol v České republice. Dalších 16 seminářů pro učitele uspořádal díky eshopu i vzdělávací program Varianty, který se  zaměřil se na práci s dětmi s poruchami pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a metody práce s jinakostí ve třídě a školní družině.

Skutečný dárek získává v Česku na popularitě. Nakupování dobra online je celosvětový trend - počet online darů charitě vzrostl globálně od roku 2014 do roku 2015 o 21%. Také v e-shopu Člověka v tísni nakupují lidé stále častěji. V roce 2015 nakoupili dárky za více než 13,5 milionů korun, rok předtím to bylo něco přes 11 milionů. Za letošní listopad si dárkový certifikát koupilo o 250 lidí více než loni za stejnou dobu.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Pro další informace kontaktujte:

Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraisingu ČvT

Tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz

Autor: ČvT

Související články