El Niňo jaké tady dlouho nebylo

Publikováno: 6. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
El Niňo jaké tady dlouho nebylo
© Foto: ČvT archiv

Vzpomínáte si na sucho loňského roku? Omračující teploty, všudypřítomná prašnost a hořící vzduch se zapsaly do paměti nás všech. Avšak kromě nenapuštěných bazénů a občasných zákazů zalévání zahrad jsme z extrémního léta nakonec vyšli téměř bez újmy.

V jiných částech světa zasahují klimatické změny v kombinaci s extrémně silným jevem El Niňo do životů chudých lidí daleko citelněji. Díky pravidelným darům tisíců českých dárců z Klubu přátel Člověka v tísni jsme už nyní mohli začít s přípravou pomoci v místech, kde výkyvy počasí ovlivnily životy lidí nejvíce.

Etiopie - Z prachu do bláta

Pravidelné deště, které zásobovaly vyprahlý venkov vodou, se poslední dva roky smrskly na pár kapek. Meteorologové hlásili v Etiopii nejhorší sucho za posledních 50 let. Proto jsme vyslali na jih Etiopie speciálního koordinátora na zlepšení vodovodní infrastruktury a přístupu k pitné vodě. Během pár týdnů se však situace obrátila o 180 stupňů. Vytoužené deště se sice dostavily, ale obří příval vody nedokázala vyschlá země pojmout. Valíc se krajinou brala povodeň domy, zvířata i úrodu na polích, tak jak to známe i z našich končin. V oblasti Halaby, kde dlouhodobě působíme, za sebou nechala téměř tři tisíce rodin bez jakéhokoliv majetku. Díky podpoře českých dárců jsme mohli okamžitě poskytnout nezbytnou pomoc 1 750 z nich. Na přečkání nejhoršího obdrželi plachty, tablety na čištění vody, kanystry, jídlo či deky a oblečení.

Kambodža - Předpověď hlásí deset měsíců sucha

Vlivem jevu El Nino letos do Kambodži nepřišly téměř žádné monzunové deště a od prosince do jara se průměrné teploty pohybovaly kolem 40 °C. Protože vyschly prameny, musí lidé brát vodu z velkých řek a znečištěných zdrojů. Tato kontaminovaná voda však způsobuje řadu infekcí a průjmy, u dětí tato onemocnění často končí i zbytečnou smrtí. V nejvyschlejší oblasti Koh Kong pomáháme nejchudším lidem, kteří se k nezávadné vodě jinak nedostanou. Téměř 400 nejohroženějším rodinám jsme rozdali kanystry a zařízení na filtraci vody. Díky tomu bude voda, která teď uhasí jejich žízeň, čistá a nezávadná.

Mongolsko - Statisíce uhynulých zvířat

Jednou za několik let přichází do Mongolska krutější zima než obvykle. Místní jí říkají Dzud. V kombinaci se suchým létem, kdy nevyrostl dostatek trávy pro hospodářská zvířata, byl letošní Dzud jeden z nejhorších. V průběhu zimy došlo krmení, přes hluboký sníh se zvířata nedokázala prohrabat k trávě pod ním a statisíce jich uhynuly. Díky českým dárcům můžeme nejpostiženějším rodinám poskytnout potravinovou pomoc, aby dokázaly přečkat nejkritičtější období.

Děkujeme Vám za Vaši podporu a každý dar, který dává lidem naději v boji s nevyzpytatelným počasím!

Nejste ještě v Klubu přátel? Přidejte se na WWW.KLUBPRATEL.CZ!

Autor: ČvT

Související články