Podněstří: Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Publikováno: 5. 9. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Podněstří: Festival dokumentárních filmů o lidských právech
© ČvT archiv

Historicky první festival dokumentárních filmů o lidských právech Česnek se v květnu uskutečnil v Podněstří. Putovní akce zavítala do pěti měst – Tiraspolu, Bender, Dubossar, Rybnice a do metropole Moldavska Kišiněva. Festival si kladl za cíl seznámit širokou diváckou obec s aktuálními snímky s tematikou lidských práv a poskytnout prostor pro diskuzi o současných problémech v této oblasti.

„Do programu Česneku jsme nakonec zařadili osm dokumentárních prací – pět celometrážních a tři krátkometrážní – známých režisérů ze Švédska, Francie, Nizozemí, Polska a Izraele,“ říká Alexandra Telpisová z pořádajícího Právně informačního centra Apriori v Tiraspolu. Filmy, které Česnek nabídl, se pyšní cenami z největších mezinárodních filmových festivalů posledních několika let. „Snažili jsme se promítnout nejen oceňované filmy, ale také ty snímky, které jsou srozumitelné pro místního diváka,“ dodává organizátorka.

Ve festivalových sálech probíhala rovněž setkání a diskuse s pozvanými hosty a odborníky z různých oblastí souvisejících s tematikou filmů. V Tiraspolu tak po projekci snímku Red White Green, který vypráví příběh matky a jejího sedmatřicetiletého syna s Downovým syndromem, proběhla diskuse s Ljudmilou Borodinovou, ředitelkou rehabilitačního centra OSORC, které se specializuje na začleňování mladých lidí s psychoneurologickými odchylkami ve vývoji do společnosti.

„Film Čečensko: Válka beze stop představil jeden z právníků ruské nevládní organizace Výbor pro zabránění mučení Albert Kuzněcov, který trvale pracuje v Čečensku a podílel se i na natáčení filmu,“ podotýká Telpisová. Andrej Trubčak, odborník přizvaný k diskusi po filmu To je má země, zastupoval rumunský Institut pro mírový proces Patrir a podělil se s diváky o své znalosti z oblasti konfliktů, o procesu budování míru a o vzdělávání v multikulturních společnostech.

Festival Česnek je nekomerční projekt a vstupné na všechny produkce bylo dobrovolné. Podpořen byl mezinárodní platformou dokumentárního filmu o lidských právech Movies that Matter Foundation, společností Člověk v tísni a dalšími partnery.

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články