Hledáme volný byt - a zase narychlo

Publikováno: 8. 2. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Hledáme volný byt - a zase narychlo
© Foto: Tien Tat Tran

Ten pocit, když už se v práci chystáte domů a přijde k vám paní, která potřebuje nutně pomoci najít byt, protože ji majitel zítra vyhodí na ulici. Jak na takovou situaci vůbec zareagovat? Od zkušenějších kolegů jsem se postupně naučil působit navenek klidně, jinak klient ještě víc znervózní.

Paní Iveta sama vychovává pět dětí a v současné době bydlí na okraji města. Její majitel se na poslední chvíli rozhodl, že neprodlouží nájemní smlouvu. Pro začátek jsme obvolali všechny důvěryhodné majitele bytů v naději, že některý z nich bude mít volný 3+1. Bohužel byly k dispozici volné jen 1+1. Zavolali jsme do nejbližších azylových domů pro matky s dětmi v Ústí nad Labem a okolí, ale pro takový počet lidí také neměli dostatek volných míst.

Nakonec jsme vyhledali na internetu několik nabídek, ale žádný byt nebyl ihned k dispozici anebo byla požadována příliš vysoká kauce. Ale i přesto jsme to museli zkusit, ovšem žádný majitel nechtěl ustoupit na náš návrh, tj. uhradit kauci po splátkách. Po několika neúspěších byla paní Iveta psychicky unavená. Odložili jsme to na další den.

Hned ráno jsme zkontaktovali další pronajímatelku, o které se říká, že má většinou k dispozici vhodný byt, anebo poradí, na koho se máme obrátit. Zkoušíme štěstí a paní nám sdělila dobrou zprávu. Domluvili jsme si prohlídku a druhý den se klientka domluvila s majitelkou, že uzavřou nájemní smlouvu.

Tímto to všechno nekončí, ale oheň už tolik nehoří jako na začátku. Musí se toho ještě hodně zařídit, ale to nejdůležitější je pro začátek vyřešeno. Paní Iveta a její děti nyní mají kde spát.

Autor: Tien Tat Tran, terénní pracovník

Související články