Hudební dílna

Publikováno: 7. 12. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Hudební dílna
© ČvT archiv

Hudební dílnu v klubu V Kleci provozujeme od dubna 2016, pravidelně každé úterý. Klub je věkově rozdělen na mladší děti (10 – 14 let) a mládež (15 – 20 let). Děti jsou v klubu od 13:00 do 15:30 hod. a od 16:00 do 18:30 hod. docházejí mladí lidé.  Hudební dílna slouží k hudebnímu rozvoji a pokud možno i jejich talentu. Hudba představuje možnost harmonizace jednotlivce. 

S její pomocí se může člověk postupně zbavit svých špatných návyků a chování. Například již dávno bylo zjištěno, že harmonické zvuky snižují psychické napětí, čímž oslabují lidské agresivní reakce. Děti a mládež v klubu můžou mít sklony k agresivitě a hudba dokáže tyto projevy změnit a zmírnit.

„Prostřednictvím hudebních nástrojů, které na klubu máme, se snažím děti a mladé lidi zaujmout. Hudební teorie a nástroje, ladění, techniky hry, rytmika, harmonie, melodie, kouzlo improvizace, zpěv a jeho techniky, to vše a jiné jsou náplní naší hudební dílny. Seznamuji je i s dechovými nástroji, na které sám hraji např. na klarinet, soprán saxofon i flétnu.“ říká Dušan Kotlár, který má hudební dílnu na starosti. Pokroky v muzicírování jsou vidět u některých dětí, které hrají na zobcovou flétnu a do dílny docházejí pravidelně.  U mladých lidí, návštěvníky klubu nevyjímaje,  je oblíbený beat-box a rap, a proto jsme v říjnu uspořádali 2. ročník Zpoza Klece Festu, kde se představilo veřejnosti mnoho mladých hudebních účinkujících, a jsme rádi, že mezi nimi byli klienti klubu. Klientů na hudební dílně postupem času přibývá a domnívám se, že činnost hudební dílny je smysluplná.

Provoz NZDM V kleci je v roce 2016 podpořen z dotace Libereckého kraje a města Liberce.

Autor: Dušan Kotlár, pracovník NZDM

Související články