Hudební odpoledne v klubu Aktiv Kraslice

Publikováno: 27. 7. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Hudební odpoledne v klubu Aktiv Kraslice
© Štefan Gabčo a Jan Jiroušek

Jednou z nejoblíbenějších aktivit v klubu Nízkoprahového zařízeni pro děti a mládež (dále jen NZDM) v Kraslicích je Hudební odpoledne, které realizujeme každé úterý a pátek od 14:00 do 18:00. Podařilo se nám stabilizovat dva týmy (tým jedna, tým dvě) které vytváří hudbu v našem klubu. Pro rozdělení na dva týmy jsme se rozhodli ze dvou důvodů.

Za prvé pro velký zájem a účast. Našim cílem bylo, aby se klienti při této aktivitě cítili uvolnění mezi svými vrstevníky, mohli intenzivně hrát a dostalo se jim individuální péče a podpory. Za druhé byli klienti rozděleni podle stylu a žánru hudby, kterou mají již od narození v sobě. Pro klienty je tato činnost velice užitečná a efektivní. Touto aktivitou chceme docílit toho, aby klienti navázali kontakt se svými vrstevníky, upevňovala se jejich sociální pozice, naučili se spolupracovat v týmu a stanovovali si cíle, které jim pomohou rozvíjet jejich talent a potenciál.

Myslíme si, že tyto cíle dokáží ovlivnit celkový výkon klientů v produkování hudby a možnosti uplatnitelnosti jak v osobním životě, tak navenek vůči společnosti, pro, kterou můžou být mnohem větším přínosem.

Součástí každého hudebního odpoledne jsou workshopy, které jsou nedílnou součástí a podmínkou účasti na hudebním odpoledni. Při těchto příležitostech vzděláváme klienty a rozšiřujeme jejich vědomosti v otázkách, které se týkají rozdělení technických a výrobních postupů hudebních nástrojů a ozvučovací techniky. Vzhledem k tomu, že naše město Kraslice je tradičně považováno za hudební město seznamujeme klienty také s historií města a výrobou hudebních nástrojů.

Velice nám pomohlo, že jsme mohli z vlastních zdrojů organizace Člověk v tísni, o. p. s. pořídit ozvučovací techniku, která nám pomáhá s reprodukcí naší hudby a tak ještě umocňuje náš zážitek z hudby. Klienti mají také možnost se naučit hrát přes aparaturu či zpívat přes mikrofon. I tyto faktory se musí cvičit. V rámci hudebního odpoledne se také klientům věnujeme individuálně ve hře na hudební nástroje. S klienty se učíme základy notového písma, akordy, přirozené či zvětšené a následně také variace a rozkládání těchto akordů. Touto studií se snažíme motivovat klienty k tomu, aby se také ve hře na hudební nástroje vzdělávali.

Většina našich klientů, kteří navštěvují hudební odpoledne, jsou tak namotivováni , že si do klubu přináší i své nástroje a jsou ochotni si je mezi sebou půjčovat. Dokonce součástí obsazení naší kapely jsou i elektrické bicí, které neuvěřitelně naší hudbu oživí. Několikrát nás v klubu navštívila i místní rodinná kapela Ferenc-band s nejmladším bubeníkem Janíkem (6 let), který naším klientům ukázal, že i v dětském věku lze hrát na bicí hudební nástroje na velice dobré úrovni. Toto hudební odpoledne bylo otevřené rodičům našich klientů, kteří měli možnost vidět, kde jejich děti tráví svůj volný čas.

Všichni pracovníci NZDM Kraslice klub Aktiv uděláme vše proto, abychom na dlouhá léta udrželi atraktivnost a hlavně dostupnost této aktivity klubu NZDM Kraslice.

Služba Nízkoprahového zařízeni pro děti a mládež je hrazena z prostředků Karlovarského kraje.

 

Autor: Štefan Gabčo a Jan Jiroušek, Pracovníci pro mládež

Související články