Intigam Alijev propuštěn na svobodu!

Publikováno: 29. 3. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Intigam Alijev propuštěn na svobodu!
© Abbas Atilay

Ázerbájdžánský obránce lidských práv Intigam Alijev byl na velikonoční pondělí, po téměř 20 měsících, propuštěn z vězení. Alijev dlouhá léta bojoval za dodržování lidských práv a stal se vzorem pro celou generaci ázerbájdžánských právníků, za což si vysloužil přízvisko muellim (učitel), jakož i ocenění Homo homini za rok 2012. Intigam Alijev podal přes 200 případů k Evropskému soudu pro lidská práva, z nichž doposud okolo 40 vyhrál.

Tím si však znepřátelil ázerbájdžánský režim. 8. srpna 2014 byl zatčen a následně odsouzen v politicky motivovaném procesu k 7,5 letům vězení.  Organizace Člověk v tísni s Intigamem Alijevem před jeho zatčením dlouhodobě spolupracovala a po jeho uvěznění usilovala v rámci mezinárodní koalice několika desítek organizací o jeho propuštění.

Vítáme propuštění Intigama Alijeva, zároveň ale zdůrazňujeme, že v prvé řadě neměl být nikdy vězněn. Jeho propuštění, stejně jako nedávné osvobození dalších 15 politických vězňů zřejmě souvisí s těžkostmi, kterými v současnosti prochází ázerbájdžánská ekonomika, a s tím souvisejícím mezinárodním tlakem na tamní režim. V žádném případě tak není vhodné podléhat přehnanému optimismu a považovat otázku lidských práv v Ázerbájdžánu za vyřešenou. Koneckonců v tamních věznicích stále zůstává okolo 80 politických vězňů. 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: ČvT

Související články