Jeden svět 2020 v Ústí nad Labem

Publikováno: 22. 9. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Jeden svět 2020 v Ústí nad Labem
© Člověk v tísni

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Praze musel být 10. března z důvodu zamezení šíření koronaviru v polovině přerušen. Ze stejného důvodu jsme s festivalem v Ústí nad Labem ani nezačali.

Plánované podzimní pokračování publiku tak nahradí neuskutečněné jarní projekce.

„V březnu jsme byli jedním z vůbec prvních mezinárodních filmových festivalů, který se rozhodl po uzavření kin poskytnout festivalové filmy k dispozici online, a to na portálu DAFilms.cz. Nyní bychom rádi splnili to, co jsme slíbili našim divákům a divačkám, a současně podpořili kina, která utrpěla v posledních měsících výrazné finanční ztráty. Stěžejním je pro nás pokračování Jednoho světa v regionech, kde na jaře festival bohužel proběhnout nemohl vůbec,” říká Ondřej Kamenický, ředitel festivalu Jeden svět.

Jeden svět 2020 v Ústí nad Labem nabídne od 28. září do 2. října ve Veřejném sále Hraničář 12 dokumentárních filmů, včetně premiér nových českých snímků.

Letošním tématem Jednoho světa jsou projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní. Festivalové motto „Až naprší a uschne“ jsme jako děti používali při škádlení. Nyní ovšem vystihuje jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chce festival ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v pondělí 28. 9. od 19:30, po něm bude uveden snímek Apoleny Rychlíkové „Češi jsou výborní houbaři“, který je environmentální esejí stylizovanou do dialogu dvou výzkumníků z jiné planety, kteří sledují život na Zemi, konkrétně na malém kusu území uprostřed Evropy, v krajině zvané Česko. Živočeši se nestarají o svou přírodu zrovna příkladně a pro návštěvníky z vesmíru je až nepochopitelné, jak bezohledně lidstvo zachází s tím, co ho obklopuje a tvoří, a dělá tak ve jménu obchodu a zisku několika úspěšných podnikatelů. Tvůrci se na problematiku klimatické změny pokoušejí dívat s nadhledem a humorem, nezapřou ale, že jde o závažný fenomén. Pokud se nemáme stát pouhou fosílii, je nutné začít jednat.

Celý program festivalu, vč. doprovodného programu je ZDE.

Při přípravách na podzimní pokračování letošního ročníku bedlivě sledujeme nejnovější vývoj epidemiologické situace. Šíření koronaviru nechceme nijak podcenit, naopak volíme maximálně obezřetný a proaktivní přístup. Proto jsme sestavili hygienicko-epidemiologický plán, který vychází z nařízení Ministerstva zdravotnictví, a který jsme zaslali Krajské hygienické stanici v Ústí nad Labem. V souladu s ním a ve spolupráci s Veřejným sálem Hraničář se podzimní festival uskuteční za zvýšených bezpečnostních opatření. Více ZDE.

Festival Jeden svět v Ústí nad Labem 2020 podpořili Ústecká komunitní nadace a Statutární město Ústí nad Labem.

Kontakt pro média:

Michaela Palaščáková, koordinátorka festivalu,

t: 734 428 151; e: michaela.palascakova@clovekvtisni.cz

Vít Kučera, ředitel pobočky ČvT v Ústeckém kraji,

t: 777 787 938; e: vit.kucera@clovekvtisni.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články