Jeden svět 2023 zná vítěze!

Publikováno: 31. 3. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Jeden svět 2023 zná vítěze!
© Foto: Lukáš Bíba

O nejlepších filmech jubilejního 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nerozhodovali pouze porotkyně a porotci, ale v samostatných kategoriích i publikum:

  • Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získal snímek Apolonia, Apolonia režisérky Ley Glob Monies. Představuje v něm příběh francouzské malířky Apolonie Sokol, kterou sledovala po dobu třinácti let. „Hořkosladká, půvabná cesta, natočená syrovou, intimní kamerou v průběhu třinácti let, odhaluje nemožnost úplného poznání jiného člověka a hlubokou pravdu, že identita není neměnná; všichni se neustále vyvíjíme a utváříme svou osobnost,“ zdůvodnila porota.
  • Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii získal snímek Nevyhasneme režisérky Alisy Kovalenko. Představuje v něm příběh pětice teenagerů, kteří stojí před životní volbou výběru dalšího vzdělání. Sní o odchodu z válečné zóny a poznávání světa, jemuž nevládnou svištící střely.
  • Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film získal snímek Neznalí míru režisérské dvojice Noaha DeBonise a Laury Angel Rengifo. Představuje tři bývalé bojovnice a bojovníky kolumbijské guerillové armády FARC čelící úzkosti a strachu, zatímco se pokoušejí integrovat zpět do společnosti, která je vnímá jako teroristy.
  • Cenu poroty České soutěže za nejlepší český či koprodukční film z uplynulého a aktuálního roku získal snímek Návštěvníci režisérky Veroniky Liškové. Sleduje v něm antropoložku Zdenku Sokolíčkovou, která zjišťuje, proč najít nový domov na Špicberkách není zdaleka snadné.
  • Cenu Jednoho světa interaktivně porota udělila projektu virtuální reality Ráno před koncem světa, který pomocí nových technologií rekonstruuje událost z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného raketového útoku.
  • Regionální porota nominovaná organizátory a organizátorkami festivalu Jeden svět v regionech ocenila snímek Farmář a hipster režiséra Kurta Langbeina.
  • Cenu studentské poroty obdržel snímek Dívčí gang, který režírovala Susanne Regina Meures. Představuje v něm influencerku Leonine, který ve svých teenagerovských letech tráví většinu času, kdy není ve škole, prací na kampaních pro globální značky, které ji za to zahrnují svými produkty a platí nemalé sumy. Ale všechno má svou cenu.
  • I letos mohli diváci a divačky rozhodnout o ceně publika a hlasovat o nejlepší snímek festivalu. Publikum letos vybíralo z 75 celovečerních dokumentárních filmů. Diváckou cenu získal film Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho. Tento detektivní thriller dotváří úhly pohledu některých jindy zdráhavých a předtím nezpovídaných postav v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
  • Novinkou tohoto ročníku bylo divácké hlasování o mimořádnou pofilmovou debatu. Diváci a divačky vybírali debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Ze 120 debat vyhrála debata k filmu Sloní matka s protagonistkou filmu Lek Chailert.

Vyhlášením oceněných filmů, které proběhlo večer 30. března v kině Lucerna, festival završil svou pražskou část. Ve vybraných regionech festival potrvá až do 2. dubna. Vybrané dokumenty z letošního ročníku budou od 2. do 16. dubna ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Autor: Jeden svět

Související články