Festival Jeden svět začíná!

Publikováno: 22. 3. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Festival Jeden svět začíná!
© Jeden svět

Jubilejní 25. ročník festivalu Jeden svět začne už dnes večer v Praze!

Letošní téma Cena bezpečí se v různých podobách promítne ve snímcích všech soutěžních i nesoutěžních kategorií. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti

Festival zahájí snímek Překonat temnotu, natočený kolektivem ukrajinských filmařů a filmařek během prvních týdnů války. Příběhová mozaika, pod níž je podepsaný autorský kolektiv Kinodopomoha, přináší mrazivá svědectví ukrajinského lidu čelícího ruské invazi. Snímek do Prahy doprovodí producentka Olga Beskhmelnytsina a jeden z režisérů Yegor Troyanovsky.

Trailer zahajovacího filmu Překonat temnotu:

Při zahájení festivalu bude udělena lidskoprávní cena

Zahájení pražské části festivalu proběhne tradičně v Pražské křižovatce. Sledovat ho můžete i online na facebooku. Jeho součástí bude také předávání lidskoprávního ocenění Homo Homini, jehož letošním laureátem je venezuelský aktivista Javier Tarazona. Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne 22. března ve 20:00 v pražském kině Lucerna. Po projekci bude následovat debata s ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Lipavským, která bude tlumočena do českého znakového jazyka. Od 23. do 30. března festival obsadí další pražská kina.

Divačky a diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět), k nimž nově přibude soutěžní kategorie pro VR filmy Jeden svět interaktivně. Festival kromě toho však nabídne také 7 tematických kategorií, které filmy sdruží do sekcí Nová božstva, Síla žen, Ukrajina, Udržitelnost, Vztahy, Vykořenění a Sítě.

Jeden svět proběhne ve 28 městech po celém Česku od 22. března do 2. dubna. V Praze se diváci a divačky mohou těšit na festival od 22. do 30. března

Kompletní program najdete na stránce jedensvet.cz

Autor: Jeden svět

Související články