Od 15. 8. můžete zažádat o jednorázový příspěvek na dítě

Publikováno: 3. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Od 15. 8. můžete zažádat o jednorázový příspěvek na dítě
© Foto: www.pixnio.com

Od srpna 2022 bude vyplácen jednorázový příspěvek na děti ve výši 5 000 Kč. Jde o pomoc vlády rodinám v době, kdy skokově rostou životní náklady občanů.

V případě, že nyní pobíráte přídavek na dítě, bude Vám tato dávka vyplacena automaticky společně s přídavkem na dítě a to během srpna 2022. Pokud nepobíráte přídavek na dítě a Váš hrubý roční celkový příjem je nižší než 1 milion korun, tak je potřeba o jednorázový příspěvek na dítě zažádat a to od 15. 8. 2022. Od tohoto data by měly být k dispozici žádosti o tento příspěvek, které můžete podat jednoduše online, pokud máte elektronickou identitu občana (mnoho lidí si není vědomo toho, že jí má. Jde např. o přístupové údaje k přihlášení do internetového bankovnictví jako třeba ČS nebo MONETA). Příjmy nebude nutné dokládat, bude stačit pouze čestné prohlášení (úřad ověří příjmy sám).

Částka 5 000 Kč je na každé dítě, které nedosáhlo před 2. srpnem dospělosti. Stát by tak chtěl pomoct rodinám i z vyšší střední třídy. O příspěvek můžete zažádat nejpozději do ledna 2023. Není potřeba dokládat Vaše příjmy jen potvrdíte čestným prohlášením, že jste v roce 2021 nepřesáhly částku milion korun. Příspěvek bude vyplácen do 30 dnů ode dne podání žádosti.

Nárok má dítě, které je narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022 a má trvalé bydliště v ČR.

V případě, že nemáte elektronickou identitu občana, bude možné podat žádost osobně také na vybraných CZECH POINTECH (na krajských, městských a obecních úřadech, od 1. 10. 2022 i na poštách) a to od 15. 8. 2022

V případě, že budete potřebovat více informací ohledně jednorázového příspěvku nebo pomoc s jeho zajištěním, můžete se obracet na naše pracovnice a pracovníky v Chomutově, Bílině a Ústí nad Labem.

www.clovekvtisni.cz/kontakty

Více informací také na stránkách MPSV https://www.mpsv.cz/jednorazovy-prispevek-na-dite

Kontakty:

             Služba SAS byla v roce 2022 podpořena Statutárním městem Ústí nad Labem.

Autor: Anna Seidlová a Radka Brzáková, terénní pracovnice

Související články