Jídlo, hygienické potřeby a finanční pomoc: Vysídleným lidem v Sýrii poskytujeme to nejpotřebnější

Publikováno: 9. 3. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Jídlo, hygienické potřeby a finanční pomoc: Vysídleným lidem v Sýrii poskytujeme to nejpotřebnější
© Foto: People in Need

Khairo a jeho rodina museli poprvé opustit svůj domov v roce 2013 a od té doby se stěhovali už pětkrát. Nikdy se domů nevrátili a s každým dalším stěhováním se jim jejich domov stále více vzdaloval.

Když před boji v jižním Idlibu Khairova rodina utíkala poprvé, usídlili se poměrně nedaleko. “Postavili jsme si stan pár kilometrů od naší vesnice,” říká Khairo. “Centrum vesnice bylo často ostřelováno a náš dům byl na hlavní ulici, takže byl často terčem útoků. Netušili jsme ale, že budeme muset utéct daleko a že to bude trvat tak dlouho.”

“Pak skoro zčista jasna přišla další ofenzíva a my jsme neměli čas vrátit se domů a vzít si alespoň nějaké věci a nábytek," dodává Khairo. Nyní žije se svou rodinou v provizorním táboře pro vnitřně vysídlené lidi, kde je těžké obstarat si i jídlo a ty nejzákladnější potřeby. 

Než Khairo musel i se svou rodinou před probíhajícími boji utéct, živil se jako farmář. Na útěku se mnohokrát snažil uplatnit své znalosti a dovednosti, najít si práci, díky které by uživil svou ženu a sedm dětí. To ale bylo prakticky nemožné, na severozápadě země byl další milion lidí v podobné situaci. Khairově rodině pomohl Člověk v tísni a poskytl jim potravinové balíčky díky finanční podpoře United States Agency for International Development’s Office of Food for Peace

“Je to cenná podpora, dostali jsme jídlo v konzervách, které jíme ke snídani a k obědu. Jinak bychom na něj neměli peníze,” říká Khairo.  

Khairova rodina není jediná, která potřebuje pomoc. V západní části Idlibu žije pět rodin, mezi nimiž je i 30 dětí, namačkaných ve čtyřpokojovém nedostavěném domě. Ten se jim stal provizorním útočištěm, když eskalovaly boje v jižní části provincie. S několika plachtami a dekami, kterými se snaží chránit před zimou a větrem, se rodiny snaží zahřát a přečkat těžké zimní období.

Když před několika měsíci přijeli, sousedé jim nabídli pomoc. Brzy na to jim Člověk v tísni poskytl finanční podporu díky United States Agency for International Development’s Office for Foreign Disaster Assistance. Díky ní si rodiny mohly koupit základní potraviny jako je chleba a také oblečení a dřevo na topení.

“Naše vesnice a silnice okolo ní byly ostřelovány, takže jsme museli utéct,” vzpomíná Afif (45), otec jedné z rodin. “Odjeli jsme v naší malé dodávce, strávil jsem dva dny evakuací dalších rodin. Když jsme utíkali poprvé, tak jsem si myslel, že se vrátíme…ale přišli jsme o všechno.”

Než byli donuceni utéct, pracoval Afif v továrně na výrobu cihel. “Měl jsem dobrý příjem a práci jsem si udržel dokonce i po vypuknutí povstání. Pak jsem ale o práci přišel. I o naši vesnici.“

Abychom zmírnili utrpení Syřanů, kteří museli před násilím utéct a abychom mohli co nejefektivněji reagovat na mimořádné situace, posuzují naše týmy na místě potřeby ve spolupráci s místními úřady ve venkovských částech Idlibu. Údaje z průzkumu ukazují, že kvůli probíhajícímu konfliktu potřebuje většina rodin humanitární pomoc. Jednou z nejúčinnějších možností pomoci pro vysídlené rodiny jsou finanční příspěvky, za které si mohou koupit to nejnutnější, co nejvíce potřebují.

V reakci na eskalující násilí v severozápadní Sýrii jsme od začátku prosince pomáhali rodinám na útěku.

Od té doby jsme rozdali 6300 přídělů potravin, 7509 finančních příspěvků a 3300 hygienických balíčků v provinciích Idlib a Aleppo. V severní Sýrii nadále poskytujeme a budeme poskytovat potřebnou pomoc. V následujících týdnech pomůžeme tisícům dalších lidí, kterým mimo jiné poskytneme 13 000 finančních příspěvků, 9100 přídělů potravin a 8000 hygienických balíčků.

Přečtěte si více o naší práci v Sýrii  

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Omar Khattab and Nina Tramullas, People in Need

Související články