K čemu je v ústeckém nízkoprahovém klubu dobrý „pokojíček“?

Publikováno: 25. 10. 2021 Doba čtení: 4 minuty
K čemu je v ústeckém nízkoprahovém klubu dobrý „pokojíček“?
© Foto: archiv pracoviště

Dlouhé roky jsme měli v Nízkoprahovém klubu Nový svět v Matiční hudebnu a kluci zde s kapelou prožili svůj dětský i pubertální čas v bezpečí, realizovali se a neměli čas na dělání hloupostí. V bezútěšném prostředí, kde vyrůstají, je takových „možností a lákadel“ nepočítaně. Už ale vyrostli z klubových střevíčků (nebo spíš botasek :-), mají už vlastní děti, práci, starají se o rodiny. Občas se staví a víme, že se mají dobře. Oni sami říkají, že je klub zachránil. Že v divoké době dospívání trávili veškerý svůj volný čas v kapele a nedělali problémy :-).

Je ale fajn, že když něco končí, může začít zase něco nového, jiného.

Máme tedy volnou klubovnu a děláme „konkurz“ na její využití. „Takže vaše nápady?“ – Posilovna, místo pro trampolínu v zimě, tělocvična, tanečák, … Co dítě, to nápad. „A co třeba pokojíček, holky?“ Holky si totiž moc přejí místo pro své holčičí hry, kde by si mohly hrát v klidu, nerušeně. Pokojíček získal nejvíc hlasů, je rozhodnuto.

Holky si klubovnu s naší pomocí přestavěly, uklidily, vyzdobily a samy se o ni starají, pečují. Jsou rády, že mají něco na starost, něco „svého“, za co jsou odpovědné a co je pro ně důležité. Průběžně za námi přicházejí s novými nápady, jak by mohly klubovnu zútulnit, co by se dalo zlepšit, chlubí se, co nového se jim již podařilo vymyslet a vyrobit. Mají zde možnost rozvíjet vlastní tvořivost a je vidět, jak moc je to baví, a že si umí poradit. Z lepenkových krabic tak vznikla automatická pračka i televize, z plastové pánvičky provizorní žehlička, stěny zdobí vlastní nakreslené obrázky, parapet zase výrobky, které vznikly v rámci výtvarných dílen, na oknech jsou záclonky. Na dveře si holky vyrobily i jmenovky, schránky na poštu a stále mají další nové plány a nápady. Aktuálně nutně potřebují další krabici na kamna.

Důležité je, že zde nacházejí právě to, co jim všem doma z různých důvodů schází. Prostor, o kterém vědí, že má smysl do něj investovat, vynaložit úsilí a čas na jeho zvelebování. Tady nemusí mít obavy, že o něj přijdou, protože jim ho zničí mladší sourozenci nebo že se narychlo ze dne na den odstěhují. Vědí, že to, co si zde dnes udělají, zde najdou i zítra, což v jejich životech není úplně běžné. Spousta z nich pochází z vícečetných, mnohdy i vícegeneračních rodin, mají hodně sourozenců. Bydlí v malých bytech, kde logicky nemají svůj pokoj ani koutek, žádné místo, které je jenom jejich, kde je nikdo neruší, kde mohou mít svůj stolek se svými věcmi.

Je znát, že se holky do klubu nyní o to více těší a samy říkají, že čas strávený v „pokojíčku“ jim hrozně rychle utíká, že zde „mají ještě spoustu práce“ a už se těší na další den, aby mohly zase přijít. I ta škola teď nějak rychleji utíká. Je moc dobře, že holky mají možnost se v klubu věnovat ryze holčičím hrám, např. hře na domácnost se vším, co k tomu patří - vaření, úklid, praní, péče o miminko. Učí se, co a jak se nakupuje a kolik peněz na nákup potřebují, jak probíhá návštěva u dětského lékaře, co a jak se vyřizuje na ÚP, na poště, … Učí se i dobře a slušně komunikovat, telefonovat. Přestože je to všechno „jako“ a jsou to samozřejmě jen hry, mají ve skutečnosti velký přesah. Holky se toho spoustu naučí, dozvědí. A všechno se jim v budoucnu hodí.

 Pozorujeme u holek velkou změnu v chování, jejich přístupu ke společné práci a ke klubu celkově. Jsou mnohem aktivnější, veselejší, úplně ožily. Nulové investice, pár krabic z papíru a tolik radosti. Jejich i naší. Protože radost, bezstarostnost v jejich dětství mnohdy chybí.

 Svou radost z nově vzniklého pokojíčku holky vyjádřily i v dopise, který nám napsaly jako poděkování:

 Pokojíček ale bude zároveň sloužit jako místo k setkávání větších dětí, s kterými je nutné věnovat se důležitým tématům, která je zajímají a souvisí s dospíváním, v intimnějším prostředí menšího a útulného prostoru. Budou se zde cítit více v bezpečí, proto budou otevřenější, ztratí ostych. V neposlední řadě bude pokojíček sloužit jako prostor ke cvičení, např. jógy, a také jako zázemí, kde si v případě potřeby bude moci odpočinout a být sám se sebou ten, komu bude z nějakého důvodu ouvej.

 P. S. Kdyby někdo chtěl holkám věnovat nějakou panenku, nebo něco na vybavení domácnosti, budou mít velkou radost. Děkujeme.

Autor: kolektiv NZDM Nový svět

Související články