Kariérní poradce a starší kamarád v jednom

Publikováno: 26. 3. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Kariérní poradce a starší kamarád v jednom
© archiv Jirky

Jirka je obyčejný patnáctiletý kluk. Bydlí s rodiči a mladším bratrem nedaleko Plzně. Na první pohled je hodný a trochu stydlivý. Ráčkuje a studium mu ztěžuje dyslexie. Nic z toho mu ale nebrání být zároveň velkým dobrodruhem. S velkou vášní se totiž věnuje graffiti, i když byste to do něj neřekli. Chodí do deváté třídy. Tedy momentálně nechodí, protože se jako všichni ostatní učí z domova. A to ho právě dalo dohromady s naším kolegou Martinem. 

Právě na něj se obrátilo vedení školy, kde Jirka studuje, kvůli pomoci se zapůjčením počítače do rodiny. Rodina totiž neměla doma počítače pro oba syny a distanční výuka tak byla hodně problematická, protože účast přes mobil je hodně složitá a dlouhodobě nepříliš efektivní. O to více, když končíte základní školu. „Po domluvě jsme se sešli na společné schůzce s rodinou i školou, došlo k zapůjčení počítače a zároveň s tím jsem rodině nabídl širší spolupráci. Konkrétně tedy doučování, pomoc s výběrem střední školy a do budoucna třeba i retrostipendium. A mělo to ze strany rodiny velmi kladnou odezvu,“ přibližuje začátek spolupráce kariérní poradce Martin Saidl. Hned na další týden se domluvili na první doučování.

Doučování se zaměřuje především na matematiku, ale občas i na český jazyk. A na ten Martin u Jirky zaostřil hned na počátku, když se rozhodl, že si otestuje, jak je na tom Jirka se svými jazykovými schopnostmi. Zadal mu za domácí úkol vypracovat krátkou slohovou práci, úvahu nebo vyprávění, na libovolné téma, které je mu blízké. Jirka přinesl úkol za velmi krátkou dobu. Způsob psaní byl lehce nevyzrálý, interpunkce dělala potíže a měkké i s tvrdým se trochu pletlo, ale co Martina nadchlo, byl obsah práce. „Jirka donesl úžasnou slohovku popisující graffiti jako fenomén. Popsal třeba různá uskupení v Plzni nebo v Praze. Dokonce to celé doplnil několika drobnými návrhy graffiti, což mě tak dostalo, že mám dodnes jeho výtvor přišpendlený na nástěnce v kanceláři. A funguje skvěle jako zdroj pozitivní nálady. Fakt mě to okouzlilo,“ popisuje poradce s nadšením.

I poradce je jen člověk a občas udělá chybu

Postupně se vedle doučování začali věnovat i výběru střední školy a zejména konkrétnímu oboru. Jirka měl na rozdíl od řady svých vrstevníků poměrně jasno. Chystá se do budoucna na brigádu do zemědělské firmy, kde pracuje jeho otec, a tomu odpovídá i výběr oboru. Rád by se stal zemědělcem, farmářem nebo v záložním případě zahradníkem. A aby věděl, co ho čeká, domluvili se, že se zúčastní online dne otevřených dveří na vybrané škole. Sešli se v kanceláři a vydali se na virtuální prohlídku. Zjistili všechny potřebné informace o obsahu studia, charakteru praxí, možnostech internátu, ale i o studijních pomůckách, které bude potřebovat. Dokonce zkusili i podle školních kritérií vypočítat, kolik by Jirka získal bodů na základě svých známek, a prozkoumali počty přijatých žáků na jednotlivé obory. A když zjistili, že to vypadá nadějně, vyplnili přihlášky a ty pak společně odvezli osobně na školu do Klatov. „Cestou vlakem došlo ke stmelení našeho vztahu. Zakoupil jsem si totiž špatnou jízdenku a musel zaplatit pokutu. Ukázal jsem se mu tak jako chybující smrtelník. Dodnes na to vzpomínáme,“ vzpomíná Martin na situaci s úsměvem.

V současné době je náplní spolupráce především doučování, ale zároveň se Martin stává Jirkovi mentorem, starším kamarádem. A tak je náplní jejich rozhovorů kromě školy stále častěji i Jirkův volný čas. „Kromě zájmu v graffiti začal nově cvičit, tak jsme probírali, jak se rozehřívat nebo jaké typy kliků posilují jaké partie,“ přibližuje Martin téma jejich hovorů a uzavírá: „přiznávám, že tahle spolupráce mě velmi těší a je obohacující nejen pro Jirku, ale i pro mě.“

Spolupráce s Jirkou tak vystihuje možnosti a přínosy kariérního poradenství. Začalo to výpůjčkou počítače na usnadnění výuky a došlo to až k prima klučičímu přátelství. A jestli se i Vy chcete stát mentorem, nebo někomu pomoct s přípravou do školy, tak se ozvěte třeba právě Martinovi na martin.saidl@clovekvtisni.cz. 

* úvodní fotografie k článku dokumentuje Jirkovo (jméno bylo změněno) dílo, na kterém spolupracoval se svým kamarádem

Popsané aktivity jsou realizovány v rámci projektu Synapse (CZ.03.2.X/0.0/0.0/17_076/0011510), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Autor: Tereza Králová, Martin Saidl

Související články