Když vám klidné stáří sebere válka

Publikováno: 2. 10. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Když vám klidné stáří sebere válka
© Alyona Budagovska

Téměř čtvrtinu ukrajinské populace tvoří starší lidé. Válka bohužel zničila jejich naděje na poklidné stáří. Neustálé ostřelování ztěžuje důchodcům na obou stranách fronty útěk do bezpečných oblastí. Mnozí z nich bojují s omezeným přístupem k lékařské péči, lékům a dopravě. Chronická onemocnění, poničené domy a osamělost jejich neutěšenou situaci ještě zhoršují.

Na podporu starších Ukrajinců v těchto těžkých časech realizujeme několik opravdu důležitých projektů. Pomáháme seniorům s obnovou jejich domovů, zajišťujeme základní potřeby, jako jsou peníze, voda a hygiena, a nabízíme psychologickou podporu. Dnes se s vámi podělíme o čtyři dojemné příběhy o tom, jak naši kolegové zajišťují, aby starší Ukrajinci nebyli v těžkých chvílích sami. 

Nový domov pro vnitřní uprchlíky

Před příchodem do Nového Rozdilu ve Lvovské oblasti pocházeli lidé z Doněcku, Charkova a Chersonu a byli si navzájem cizí. Nyní však již rok a půl žijí pod jednou střechou.

Tetiana Zamula, její dvě vnoučata a těhotná snacha přijely z Charkova koncem března 2022. Zpočátku je zarazily horší podmínky pro bydlení. Situace se však zlepšila díky spolupráci vedení centra, místních úřadů a humanitárních organizací. 

Díky financování od společnosti Cisco jsme v komunitním centru zrekonstruovali kuchyň a umývárny. Vybavili jsme je moderním nábytkem a zařízením. Komfort je pro obyvatele klíčový; většina z nich jsou starší lidé a čtrnáct z nich žije se zdravotním postižením. 

Vstupte do Klubu přátel Člověka v tísni:

Obnova osvobozených vesnic

I po osvobození zůstává vesnice Oskilska v Charkovské oblasti zpustošená. Mnoho vesnic bylo zničeno ostřelováním a půda je nyní zaminovaná, což lidem ztěžuje život.

"Před válkou jsme měli 640 obyvatel, k dnešku se jich vrátilo 137," říká Nina Zahrebelna, starostka Virnopilje." 

Vesnice se pomalu vzpamatovávají. Byly obnoveny dodávky plynu, silnice a začala fungovat doprava. Před zimou je klíčová výměna oken a oprava poškozených střech domů. Proto spolu s naším partnerem "Peaceful Sky" a s podporou Ukrajinského humanitárního fondu pomáháme obyvatelům vesnic s opravami domů.

"Pokud můžeme, tak pomáháme. Naší prioritou byli vždy senioři, lidé se zdravotním postižením a matky samoživitelky," říká Olena Kolomiyets, projektová manažerka organizace "Peaceful Sky".

Rychlá pomoc pro Allu Fedorivnu

Alla Fedorivna je 86letá obyvatelka Černihova, která žije sama. Má syna, ale ten je také v důchodu. Bohužel při nedávném srpnovém útoku na město byla vysklena okna jejího domu. Kvůli způsobené škodě cítila beznaděj, protože věděla, že opravit je bude stát spoustu peněz. Naštěstí někdo z městského úřadu poskytl Alle Fedorivně kontakt na ČVT. Okamžitě zavolala našemu týmu a byla mile překvapena naší rychlou reakcí. Ještě týž den jsme do její bytu vyslali člověka z ČVT. Díky prostředkům z Evropské unie určeným na opravy domů dostane Alla a další obyvatelé Černihova peníze na opravy.

Domov pro Nadiu

Naďa Hryhorivna z Velykodymerska v Kyjevské oblasti pohřbila svého manžela před válkou. Po smrti manžela žila sama. V březnu 2022 se však její dům stal útočištěm pro devět lidí: děti, vnoučata a pravnučku. Jednou brzy ráno otřásl domem silný výbuch na dvoře. Kdykoli si Nadiia na traumatický zážitek vzpomene, oči se jí zalijí slzami:

"Byl to tak silný otřes. Všude létalo sklo, které se odráželo. Naštěstí mě to nezasáhlo. Možná mě zachránila ta deka. Nicméně děti strašně křičely. Křičely tak, že můj vnuk Míša začal koktat". 

V pokoji je přímo nad postelí díra. Jako zázrakem úlomek, který prorazil zeď, nikomu z rodiny neublížil. Tlaková vlna a střepy vážně poškodily dům, rozbily střechu a vysklily okna.

Naďa nevěděla, kde začít. Dostala však na nás kontakt a my jsme se pustili do práce. Vyměnili jsme střechu, rozbitá okna a vchodové dveře. Díky penězům z Evropské unie jsme pomohli 282 rodinám z Velykodymerska: některým s opravami, jiným se stavebním materiálem. Ne všichni měli úspory na to, aby mohli tak rozsáhlé práce provést okamžitě. Zejména starší místní lidé se ocitli v obtížné situaci.

Někdo potřebuje jen vyslechnout

Některé starší místní obyvatele zasáhla válka již podruhé. Neustálá úzkost, strach a zoufalství negativně ovlivňují jejich duševní zdraví. Proto poskytujeme seniorům pomoc a pečujeme o jejich duševní zdraví. Náš tým profesionálních psychologů je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a přijímá anonymní telefonáty osob traumatizovaných válkou. Prostřednictvím naší bezplatné horké linky 0 800 210 160 naši operátoři denně vyslechnou mnoho srdceryvných příběhů. Naši operátoři zdůrazňují, že prvním krokem při pomoci starším lidem je často prostě jen to, že je vyslechneme a dáme jim možnost s někým si promluvit.

Autor: Člověk v tísni

Související články