Konflikt na východě Ukrajiny vstupuje do sedmého roku

Konflikt na východě Ukrajiny vstupuje do sedmého roku

3. 4. 2020

Ukrajina si v dubnu připomíná smutné výročí. Válka tu vstupuje do sedmého roku. I když zmizela z titulních stran světových médií, krize pokračuje. Přes 5 milionů lidí zasáhly boje, skoro 3,5 milionu z nich potřebuje humanitární pomoc. Člověk v tísni ukazuje jejich život ve třech krátkých animovaných příbězích. Vypadají, že jsou smyšlené, ale přitom se opravdu staly.

V roce 2019 na východě Ukrajiny zahynulo kvůli bojům 27 civilistů a 140 lidí bylo zraněno. Dalších 34 lidí zemřelo na přechodech 427 kilometrů dlouhé kontaktní linie, která odděluje vládou kontrolovaná a vládou nekontrolovaná území. Asi 3,2 milionu lidí žije do vzdálenosti 20 km od fronty. Válka pokračuje a oni jsou svědky ozbrojeného násilí, sužuje je nedostatek jídla, zdravotní péče, práce a skoro nemají ani hromadnou dopravu.

Stejně jako hrdinové našich animovaných videí, válkou trpí nejvíce obyčejní lidé – další řidiči, zdravotníci, učitelé. Žijí a pracují ve školách, zdravotních centech a domech, které zoufale potřebují opravit.

Kromě jiné pomoci lidé potřebují i psychosociální podporu. Nejvíc konflikt dopadá na starší lidi, kteří tvoří nad 30 % potřebných. Dalších 20 % jsou děti a chudé zranitelné rodiny.

I když je konflikt vleklý, Evropská unie a partnerské organizace z konsorcia ACCESS (Člověk v tísni, Médicos del Mundo, ACTED a IMPACT Initiatives, Help Age International, Right to Protection) pokračují v práci na východní Ukrajině. Jen v roce 2019 a 2020 jsme pomohli přes 85 000 lidí na obou stranách bojové fronty.

Autor: Člověk v tísni