Sedmý rok konfliktu na východní Ukrajině

Publikováno: 18. 1. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Sedmý rok konfliktu na východní Ukrajině
© Foto: Archiv ČvT

V dubnu vstoupí válka na východní Ukrajině do osmého roku. I když zmizela z titulních stran světových médií, krize pokračuje. Přes 5 milionů lidí zasáhly boje, skoro 3,5 milionu z nich potřebuje humanitární pomoc. Člověk v tísni ukazuje jejich život ve třech krátkých animovaných příbězích. Mohou vypadat jako smyšlené, ale přitom se opravdu staly.

Více než 3 300 civilistů zemřelo a přes 7 000 lidí bylo během 7 let trvajícího konfliktu zraněno. Jen v roce 2020 zemřelo osm lidí na přechodech podél 427 kilometrů dlouhé linie oddělující území kontrolovaná vládou a ta, která pod kontrolou vlády nejsou.  Asi 3,2 milionu lidí žije do vzdálenosti 20 km od fronty. Válka pokračuje a oni jsou svědky ozbrojeného násilí, sužuje je nedostatek jídla, zdravotní péče, práce a skoro nemají ani hromadnou dopravu.

Stejně jako hrdinové našich animovaných videí, válkou trpí nejvíce obyčejní lidé – další řidiči, zdravotníci, učitelé. Žijí a pracují ve školách, zdravotních centech a domech, které zoufale potřebují opravit.

Kromě jiné pomoci lidé potřebují i psychosociální podporu. Nejvíc konflikt dopadá na starší lidi, kteří tvoří nad 30 % potřebných. Dalších 20 % jsou děti a chudé ohrožené rodiny.

I když je konflikt vleklý, Evropská unie a partnerské organizace z konsorcia ACCESS (Člověk v tísni, Médicos del Mundo, ACTED a IMPACT Initiatives, Help Age International, Right to Protection) pokračují v práci na východní Ukrajině. Jen v roce 2019 a 2020 jsme pomohli přes 85 000 lidí na obou stranách bojové fronty.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články