Kouzlo online doučování

Publikováno: 20. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Kouzlo online doučování
© Magdaléna Robe

Jak se karanténa dotýká studentů?

V takové situaci, do které nás dostal koronavirus, náš klub nikdy nebyl. Tento článek umožní náhled do problematiky studentů, kteří se museli spokojit s domácí výukou. Pojďte se s námi podívat, jak tuto situaci vnímají oni.

Naše služby jsou teď velmi omezené, musíme místo přímého kontaktu pomáhat přes internet. Mé vyprávění se týká studentek Kačky a Máji, které od začátku roku pravidelně dochází na doučování za mnou do Otevřeného klubu, aby se připravily na maturitu.

Na začátku pandemie jsme se s Kačkou a Májou musely přesunout do online světa. Snažím se jim pomoci, jak jen to jde. Jejich výuka nyní probíhá tak, že se s nimi učitelé spojují přes internet a pokouší se o výklad alespoň tímto způsobem. S děvčaty jsme si o tom povídaly a mají pocit, že chodit do školy je sice moc nebavilo, ale teď je toho na ně mnohem víc, než když do školy pravidelně chodily a výuku měly v přímé formě.

Nyní se pravidelně potkáváme dvakrát nebo třikrát týdně na facebooku. Holkám vypracovávám různé cvičné testy, které potom společně rozebíráme a opravujeme. Probíráme spolu také jejich úkoly ze školy, se kterými si nevědí rady. Také se snažíme vzájemně psychicky posílit.

Níž si můžete přečíst, jak dnešní situaci vnímají obě studentky. Sepsaly o tom úvahu v rámci doučování. Nápad zapojit se do psaní článku se jim velmi líbil a jsem ráda, že se do toho šly se mnou :)

Mája:

Online výuka

Každý z nás se teď díky koronaviru ocitl v nelehké situaci. Já osobně mám tento rok maturovat, a jelikož nikdo neví, jak se situace vyvine, musím se i nadále připravovat na zkoušku, která mě čeká.

Nebudu vám tu nic nalhávat. Nejsem ten typ člověka, který by od rána do večera seděl nad knížkami a poctivě se učil. Jsem ráda, když stihnu udělat všechny zadané úkoly do určitého data a na nějaké maturitní otázky mi nezbývá čas.

Před pár dny jsme společně s mými spolužáky objevili kouzlo online vyučování. Dle mého názoru je to super alternativa. Člověk není na vše sám a může se podělit o poznatky nebo získat nové vědomosti.

Jelikož maturita se skládá ze zkoušky z českého jazyka, mám i online doučování. Naše ,, paní učitelka " a troufám si říct i kamarádka v jednom, mě a mé kamarádce vždy zadá nějaký úkol, který musíme vypracovat a poté si ho prostřednictvím sociálních sítí kontrolujeme a společně opravujeme. Každé naše online setkání přináší nové poznatky, které jsou pro úspěšné zvládnutí maturitní zkoušky nezbytné. No není to super?

Jsem moc ráda, že v této době, kdy má každý z nás hned několik účtů na různých sociálních sítích, je možnost online výuky. Zvláště nám maturantům to hodně pomáhá a určitě bych to doporučila každému studentovi.


Kačka:

Úvaha k doučování a online-výuce

K doučování u Majdy jsem se dostala skrz mojí kamarádku, která mi o tom řekla a zeptala se mě, jestli bych měla zájem. Já jsem přikývla, protože tento rok nás obě čeká maturitní zkouška. Takže jsem byla ráda, že budu mít nějakou větší jistotu v učení.

Doučování máme každou středu a vzhledem k okolnostem nám Majda zařídila i online doučování. Což je super, alespoň nevypadneme ze cviku a můžeme si to takhle zopakovat všechno.

Nejdřív jsem se toho bála. Nebo ne bála, ale neuměla jsem si to představit, jak to bude probíhat, ale obavy byly zbytečné. Tuhle metodu máme zařízenou i ve škole. Nějaký určitý den si celá třída zavoláme a máme normálně hodiny jako ve škole, svých maturitních předmětů. Každý učitel se k tomu postavil po svém, není to úplně ono, ale právě když máme nějaký problém nebo si nejsme jistý, tak si to vše probereme v klidu ve dvou a Majda nám s tím pomůže.

Určitě to nenahradí tu běžnou výuku ve školách, ale je dobrý, že vymysleli aspoň tuhle alternativu. Jelikož se hlavně my, naše třída, ale i ostatní maturitní ročníky bojíme, jak to s námi vlastně bude.

Tak jsme obě moc rády, že máme to doučování nahrazeno i virtuálně.

Není to lehká doba momentálně, ale každý z nás se k tomu musí umět postavit po svém. Nepřeji si nic jiného než, abychom všichni byli v pořádku a zdraví. Aby se vše vrátilo do svých kolejí a aby nám maturantům bylo přáno a mohli jsme v klidu dostudovat.


Autor: Magdaléna Robe, Kontaktní pracovnice NZDM Otevřený klub

Související články