Zlepšujeme zdraví lidí v Etiopii – Pacienti mají nezávadnou vodu i přístup k hygienickým zařízením

Publikováno: 25. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Zlepšujeme zdraví lidí v Etiopii – Pacienti mají nezávadnou vodu i přístup k hygienickým zařízením
© Foto: People In Need

Člověka v tísni financovaný Evropskou unií prostřednictvím Úřadu civilní ochrany a humanitární pomoci (ECHO) začal pracovat na zlepšení nedostatečného přístupu k hygienickým zařízením a nezávadné vodě ve zdravotním středisku Sorobo.  

V konfliktem postižených oblastech provincie Konso nemají lidé přístup k nezávadné pitné vodě a hygienickým zařízením. Situace je ještě vážnější, pokud jde o zdravotní střediska. Vzhledem k tomu, že do zdravotních středisek denně přichází mnoho lidí, je přístup k bezpečné pitné vodě a čistým hygienickým zařízením nezbytný.

Zdravotní středisko Sorobo, které se nachází v etiopské provincii Konso, regionu Goche, je jedním z prvních zdravotních středisek podporovaných Člověkem v tísni. V Goche žije přibližně 19 000 lidí, přičemž většina z nich si zajišťuje obživu pastevectvím. Zdravotní středisko Sorobo je jednou z mála institucí v oblasti, která poskytuje pohotovostní služby dospělým a dětem do pěti let. Toto zdravotní středisko denně přijme více než 100 pacientů. 

Zdravotnice Kuri Cheri je porodní asistentka, která v centru Sorobo pracuje již více než dvanáct let. "Když vláda zdravotnické středisko předávala, byl zde pouze jeden splachovací záchod na vodu. Kvůli jejímu nedostatku nemohla komunita toaletu plně využívat a neplnila tak svou funkci. Také nebyl záchod vhodný pro osoby se zdravotním postižením a prostor byl smíšený pro muže i ženy. Navíc zdravotní středisko sloužilo už předtím celkem čtyřem okresům (Sorobo, Goche, Pusso, Mechelo), nebyl tak dostatek personálu, který by obsloužil všechny návštěvníky. V konečném důsledku byli pacienti nuceni odejít domů na toaletu, aby mohli poskytnout vzorek pro laboratoř. To nám značně ztěžovalo práci," uvedla sestra Kuri Cheri. 

"V důsledku tohoto problému byli pacienti z velké dálky nuceni používat toalety v domácnostech obyvatel místní komunity."

Kvůli chybějícímu přívodu vody a vhodnému hygienickému zařízení se zdravotní středisko stalo nebezpečným a pacienti se zde mohli rychle nakazit. Takže místo, aby se v centru uzdravili, mohli si spíš nějakou nákazu odnést.

Zlepšujeme přístup k hygienickým zařízením

Člověk v tísni (ČvT) s podporou Úřadu civilní ochrany a humanitární pomoci (ECHO) začal ve zdravotním středisku Sorobo pracovat kvůli špatnému přístupu k hygienickým zařízením a závadné vodě. Vybudovali jsme zde druhou bezpečnou toaletu, vhodnou i pro zdravotně postižené pacienty, a která je rozdělená zvlášť pro muže i ženy. Návštěvníci centra zde mají přístup k čisté vodě a mýdlu nebo popelu pro umytí rukou. Člověk v tísni dále postavil systém pro skladování dešťové vody, aby se vyřešila otázka častého nedostatku vody v zařízení. Očekáváme, že tento projekt do budoucna přinese prospěch všem 19 tisícům obyvatelům regionu Goche.  

Mimo posílení kapacit zdravotnického zařízení se organizace zaměřuje také na obnovu mělkých studní v regionu Goche, výstavbu pramene ve vesnici Erotagaratu a rekonstrukci hlubokých studní pro obyvatele vesnice Halko. 

Autor: Mihiret Wasihun Teklu

Související články