Máme na to appku! O vzdělávací aplikaci pro učitele je v Angole zájem

Publikováno: 11. 1. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Máme na to appku! O vzdělávací aplikaci pro učitele je v Angole zájem
© Edson Malongo/PIN

Kvůli pandemii koronaviru byly zavírány školy po celém světě a zajistit kontinuální vyučování v nových podmínkách bylo náročné. V Angole se děti i jejich rodiče nemohli dočkat, až se třídy znovu otevřou. Chtěli jsme zlepšit kvalitu vzdělání a rozšířili jsme využití mobilní aplikace EMA. Ta pomáhá učitelům zdokonalit se v některých oblastech profesního rozvoje.

Učitelé ve provincii Huambo ve střední části Angoly vyzkoušeli tento nový nástroj jako první. Loni jsme tu rozšířili aplikaci do všech obcí a rozšířili jsme ji i do čtyř dalších provincií - Bié, Cuando Cubango, Huíla a Luanda. 

Rozhodování na základě údajů

Díky chytrým telefonům nebo tabletům pro sběr dat mohou pedagogičtí supervizoři okamžitě zaslat informace do centrální databáze. Aplikace navíc umožňuje automatické posouzení a analýzu dat, což předtím možné nebylo. S použitím EMA mají manažeři ve vzdělávacím sektoru snadnější přístup k informacím a dokáží tak lépe cílit na konkrétní potřeby pedagogů.

Vzdělávací tým Člověka v tísni vedl školení pro pedagogické supervizory, analytiky, správce systému a vedoucí manažery, při kterých se tito lidé dozvěděli více o aplikaci EMA. V pěti provinciích Angoly, kde se aplikace již používá, bude postupně k dispozici ve všech obcích.

„Toto školení je pro nás příležitost společně hledat strategie pro zlepšení výukových metod ve všech školách,” říká Paula Joaquim, ředitelka vzdělávacího úřadu v provincii Huíla. 

„Aplikace nám umožní zjistit nedostatky a vytvořit nový balíček pro studium, emancipaci a rozvoj pedagogických dovedností učitelů,” vysvětluje Narciso Benedito, ředitel provinčního vzdělávacího střediska.

Jedním z cílů projektu je spolupráce s vládními institucemi, což je cesta k udržitelnosti. Aplikace se používá v souladu se Státním programem pro školení a management pedagogů a lze ji snadno začlenit do regionálních i národních vzdělávacích plánů. Aplikace má potenciál k využití ve všech provinciích Angoly.

Hygienické potřeby do škol

Vedle práce na aplikaci EMA během pandemie dodává náš tým v Angole do škol v provincii Huambo také hygienické potřeby včetně kbelíků a balených mýdel. Podle Celestina Piedade Chiquely, provinčního ředitele sektoru vzdělání v Huambo, tyto materiály „pomohou zlepšit hygienu v rámci mytí rukou, což je v boji proti COVID-19 zcela zásadní.”Autor: Claudia de Oliveira, ČvT Angola

Související články