Masakr v Aleppu: civilisté jsou zabíjeni ve frontě na chleba

Publikováno: 6. 10. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Masakr v Aleppu: civilisté jsou zabíjeni ve frontě na chleba
© Karam al-Masri

Východní část syrského města Aleppo je i nadále v obležení, a to již podruhé od července letošního roku. Místní obyvatelé trpí nejen nedostatkem potravin a léků, ale jsou svědky nejsmrtelnějších a nejničivějších leteckých útoků od počátku válečného konfliktu. Již několik měsíců je Aleppo humanitárními pracovníky označováno za „nejnebezpečnější město na světě.“ Více než dva měsíce se tam nemůže dostat žádná humanitární pomoc.

Externí pozorovatelé Člověka v tísni z východní části Aleppa hlásí, že základní potraviny, jako je maso a vejce, již dávno došly. Dnes je k dostání jen velice málo lokálních druhů zeleniny za velmi vysoké ceny. Zásoby paliva se také snižují a ceny tudíž rostou. Zvýšily se především ceny domácích plynových lahví, takže si většina rodin nemůže dovolit koupit palivo pro domácí potřebu a na vaření. Lidé si musí vystačit s tím, co ještě mají.

“Utrpení lidí je den ode dne větší. Potraviny, včetně zeleniny, rýže, bulguru a dětského mléka, již téměř nejsou k dostání. Některé druhy místní zeleniny se ještě dají sehnat, ale za velmi vysoké ceny. Mnozí lidé žádají přátele a bohatší lidi o finanční pomoc, aby si mohli zaplatit alespoň nejzákladnější potřeby,“ popisuje život v těžkých podmínkách Abdel-Hader, který žije v jednom z východních předměstí Aleppa. „Letecké útoky zasáhly stanice s pitnou vodou, což podstatně zhoršilo utrpení obyvatel. Veliká část vodovodního potrubí je poškozena a mimo provoz. Voda z veřejného rozvodu je dostupná jen jednou za deset dní. Také cena za plynovou láhev vzrostla z 6 000 liber před obležením na 70 000 liber dnes, pokud je vůbec seženete,“ dodává.

Lékaři, zdravotní personál a dobrovolníci Bílých přileb jsou denně terčem útokům. Lidé tvrdí, že v Aleppu už není žádné bezpečné místo, nikdo a nic není ušetřeno před smrtícími nálety, které bez rozlišování útočí na civilní budovy, tržiště, mešity, školy a centra civilní obrany. „Lidé zde zažili nejhorší nálety posledních pěti let. Vládní jednotky za podpory ruských letadel zahájili minulý týden ofenzívu ve snaze upevnit obležení a získat zpět východní předměstí, kde žije přibližně 275 000 lidí,“ popisuje pro Člověka v tísni čeho je denně svědkem Ibrahim, dobrovolník Bílých přileb. „Počet náletů se za posledních deset dnů zvýšil na 1 700. Více než 400 civilistů při nich bylo zabito a více než 700 osob zraněno, mezi nimi děti a ženy,“ dodává.

Síla a destrukce leteckých útoků je na nevídané úrovni, hlavní příčinou jsou nově užité proti-bunkrové řízené střely. “Nedávno byl použit nový typ zbraně. Tyto proti-bunkrové střely mají nesmírnou sílu a dokážou zničit i sklepy, které se nyní využívají jako nemocnice nebo kryty. Tento týden byla zasažena jedna nemocnice, která byla zcela vyřazena z provozu. Ve východním Aleppu je nyní pouze jedna funkční nemocnice s méně než 30 lékaři,“ popisuje Ibrahim. „V úterý 27. září zabil nálet na předměstí Al-Sha’ar 25 lidí a zranil ještě mnohem víc. Bílým přilbám se podařilo zachránit ze suti jen jednu malou holčičku. Ve středu pak hromadné nálety zničily pekárnu v předměstí Al-Ma’adi, kde zahynulo 6 civilistů, kteří stáli ve frontě na chleba. Pekárna je zcela zničená a mnoho lidí bylo zraněno. Ve stejný den byla zasažena také nemocnice Omar Bin Abdel-Aziz ve čtvrti Al-Ma’adi, 6 lidí zahynulo a mnoho je zraněných. Nemocnice jsou přeplněné a nemohou již přijímat žádné další akutní případy,“ dodává.

V Aleppu již neexistuje žádné bezpečné místo, protože proti-bunkrové zbraně ničí i sklepy, které civilisté využívali jako kryty a dočasné nemocnice. Denně na město dopadají fosforové, napalmové a kazetové bomby. Dochází tam k masovému vyvražďování. Před dvěma dny nálety zasáhly a zničili kancelář vzdělávací organizace. Nic není před nálety ušetřeno.

Pokud nedojde k zastavení násilí, zahájení permanentního klidu zbraní a přístupu humanitárních konvojů do Aleppa, utrpení civilního obyvatelstva se bude nadále ještě zhoršovat a bezcitné vraždění neskončí.

Pro další informace prosím kontaktuje:

Tomáš Kocian, koordinátor pomoci v Sýrii, + 420 777 787 970

Petr Štefan, mediální koordinátor, + 420 608 817 958

Autor: ČvT

Související články