Mets & More v arménském Metsamoru není jen pekárna

Publikováno: 21. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Mets & More Bakery
© Foto: Shushanik Nersesyan

Pekárna Mets & More, založená díky naší pomoci a finanční podpoře Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), byla slavnostně otevřena ve městě Metsamor v Arménii. Není to jen obyčejná pekárna, ale místo, kde se potkávají vysídlení lidé s hostitelskou komunitou.

Pekárna se nachází nedaleko přestavěného hotelu, který momentálně slouží jako dočasné bydlení pro vysídlené lidi v důsledku války v Náhorním Karabachu. Zaměstnává vysídlené a ohrožené rodiny a snaží se pro ně vytvářet pracovní místa s trvalým příjmem. Výtěžek z pekárny bude použit na budoucí rozvojové programy v rámci města Metsamor.

V Mets & More se vyrábějí různé druhy chleba z lokálních surovin a Arcašského sortimentu, např. matnakash (tradiční arménský chléb), bagety, květinový chléb, chléb z tandooru (z Arcachu), čepice Zhingyalov (tradiční plochý chléb), terteruk atd.


Nová šance pro vysídlené lidi v Arménii

Zarine, která byla se svými třemi dětmi vysídlena z vesnice Harutyunagomer a v současné době pracuje v pekárně, je nadšená, že se jí daří udržovat tradici pečení placek Zhingyalov a terteruku: "Terteruk je chutný a sladký chléba plněný khoreezem (směs z cukru a másla). Obvykle se připravuje po výrobě placek Zhingyalov,“ dodává.

Anahit, bývalá učitelka fyziky z Ukrajiny, taky pracuje v pekárně. Začala chodit na naše pekařské kurzy, které jí pomohly naučit se základy pečení a získat dovednosti v oblasti nových technologií. Anahit tvrdí, že tajemstvím chutného chleba je jeho výroba s láskou v příjemném pracovním prostředí.

Od roku 2020 poskytujeme humanitární pomoc s finanční podporou USAID hned v několika regionech Arménie, včetně distribuce balíčků se základní výbavou vysídleným rodinám v Metsamoru. Zároveň je pekárna Mets & More dlouhodobým řešením pro zranitelné osoby, které zahrnuje výstavbu budovy, a organizování kurzů odborného vzdělávání pro zaměstnance i rozvoj samotné značky Mets & More. 


Autor: Shushanik Nersesyan

Související články