Mikulášská nadílka v eNCéčku

Publikováno: 4. 1. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Mikulášská nadílka v eNCéčku
© Anna Škrípalová

Stejně jako v letech předešlých jsme pro nízkoprahový klub eNCéčko, který navštěvují děti ve věku 6-14 let, chystali mikulášskou nadílku. Je to jedna z věcí, na které se nejen děti, ale i my dospělí těšíme a které signalizují, že rok se skutečně chýlí ke konci (tou druhou pak je vánoční besídka, jíž se většinou činnost klubu i pobočky jako takové uzavírá).

Přesto však letošní mikulášská byla v něčem jiná. V předešlých letech ji totiž vždy chystali pracovníci a pracovnice pobočky. To oni byli Mikulášem, čertem či andělem. Letos však na sebe tuto roli vzali holky a kluci z Otevřeného klubu. Mladí lidé ve věku 15-26 let, kteří využívají nízkoprahový klub pro starší, se rozhodli udělat radost těm mladším.

Myšlenka, že by pro menší děti z eNCéčka letos připravili Mikuláše, je doslova nadchla. A jejich nadšení se pak rychle přelilo i na pracovníky. Společně jsme připravovali masky a další potřebné věci. Při jejich výrobě a vylepšování se mohla naplno projevit kreativita a šikovnost našich klientů a klientek. Často jsme totiž museli improvizovat, ale i tak se nám z mála podařilo vytvořit krásné kostýmy. Hrozivou masku pro druhého čerta pak zapůjčila kolegyně Anička. Nakonec jsme totiž měli dva čerty a dva anděly. Kromě asi 40 balíčků s pamlsky si mikulášská pětice připravila i pekelnou knihu hříchů.

Protože Mikuláš letos vycházel na sobotu, kdy jsou oba kluby zavřené, rozhodli jsme se mikulášskou udělat už v pátek 4. prosince. A přestože záznamy v pekelné knize usvědčily několik hříšnic a zlobilů, čerti si nakonec nikoho neodnesli. I ti, co se čertů báli tak nakonec zamáčkli slzičky v očích a pochutnali si na sladké nadílce.

Autor: Marek Vimrů, pracovník NZDM Otevřený klub

Související články