Mladí lidé z Gruzie se učí programovat nebo spravovat sociální sítě

Publikováno: 18. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Mladí lidé z Gruzie se učí programovat nebo spravovat sociální sítě
© Foto: Člověk v tísni

V rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství, který financuje Evropská unie, se 70 mladých lidí – převážně dívek z gruzínských měst Gurjaani, Sighnaghi, Akhalkalaki, Akhalstikhe a Kazbegi zúčastnilo školení na online marketing, tvorbu webových stránek a rozvoje podnikání v oblasti digitálních technologií.  

Školení vedla organizace Innovative Education Foundation, jedna z jedenácti partnerských organizací Člověka v tísni v Gruzii, s cílem pomoci absolventům programu získat placené stáže v oblasti marketingu, správy sociálních sítí a tvorby webu.

Marta Bibilashvili, projektová manažerka Člověka v tísni v Gruzii, říká: „Pandemie způsobila problémy lidem na celém světě, ale ještě závažnější jsou pro lidi s postižením a další zranitelné skupiny v komunitách s nedostatečnými službami. Náš projekt umožnil partnerským organizacím poskytnout lidem služby podle potřeb. Pomohly jim překonat nejen problémy, které vznikly během pandemie, ale také získat pomoc dlouhodobého charakteru, jako je například rekvalifikační kurz."

Sedmnáctiletá Salome Tabatadze z města Akhaltsikhe získala cenné pracovní zkušenosti. Prošla školením o marketingu na sociálních sítích a podařilo se jí získat stáž. Salome říká: „Byla jsem najata jednou firmou na správu jejich sociálních sítí. Připravili jsme příspěvky, umístili je na Facebook a pracovali s vizuálními podklady. Znalosti, které jsem získala, byly velmi užitečné.“

Armine Uranyan je 21letá studentka univerzity z Akhalkalaki. Když začala online výuka kvůli pandemii COVID-19, zjistila, že má čas zúčastnit se školení. „Nejvíc se mi líbilo programování webu, kde jsme pracovali s WordPressem. Později jsem v tomto oboru absolvovala stáž a pokračovala dále ve studiu programování, protože chtěla jsem v tomto oboru zůstat,“ říká Armine. Díky školení teď Armine pracuje jako webová specialistka.

Člověk v tísni spolupracuje s organizacemi občanské společnosti v Gruzii, Arménii, Moldavsku a na Ukrajině na zmírnění nepříznivých dopadů COVID-19 a přispívá k dlouhodobé socioekonomické podpoře zranitelných skupin ve východní Evropě. Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financuje EU a realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International.


Autor: Tereza Hronová

Související články