Značíme turistické trasy v horách na jihu Arménie

Publikováno: 30. 7. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Značíme turistické trasy v horách na jihu Arménie
© Foto: Tereza Hronová

Na samém jihu Arménie v oblasti Syunik najdete v horách stejné turistické značení, jako je v České republice. Budujeme tu asi 300 km stezek, které sem přivedou milovníky vysokohorské turistiky a s nimi i rozvoj místních vesnic.

Klášter Tatev a nejdelší kabinová lanovka na světě zapsaná v Guinnessově knize rekordů (5752 m), to jsou největší lákadla pro turisty v arménském regionu Syunik. Většina návštěvníků bohužel další krásy této oblasti neobjeví. Přitom je tu spousta atrakcí: nádherné zelené hory, klášter Vahanavank z 10 až 11. století, lanový most v Khndzoresku nebo tajemné jeskyně, kde žili ještě před stovkou let lidé z Gorisu.

„Region Syunik je jeden z nejchudších regionů bez rozvinuté místní ekonomiky. Ovšem je to docela lákavá oblast pro turisty. Proto jsme si ji vybrali, abychom na tom stavěli a podpořili lidi v rozvoji dalších služeb pro turisty,“ říká Varduhi Dadunts, vedoucí arménské mise Člověka v tísni. 

Stezka legend

Trasu jsme nazvali „Stezka legend“, protože se k ní váže řada místních příběhů a mýtů. Jedna z nich je o Ďáblově mostě na řece Vorotan nedaleko klášteru Tatev. Povídá se, že je tak pojmenován kvůli tomu, že se tu utopila spousta lidí. Jiní věří, že pod mostem je menší proud než mimo něj, což je dílo ďáblovo. Brzy vydáme publikaci těchto místních legend.

Člověk v tísni společně s partnerskými organizacemi a dobrovolníky vyznačil asi 300 km stezek. Odborníci z České republiky je vyškolili v tom, jak mají značky vypadat a kde je nejlepší je umístit. Osvědčený systém značení totiž využívá Klub českých turistů. 

Ekologický kemp i prodej tradičních výrobků 

Hlavní část trasy začíná nad lanovým mostem v Khndzoresk a končí na hoře Khustup v Kapanu. Stezka tak propojuje oblasti Goris a Kapan. Lidé, kteří žijí podél treku, mohou využít příležitosti, které turismus nabízí. „Služby v okolí stezek podpoří místní vesnice, jejich ekonomický růst a turistický rozvoj. Vydělají si více peněz tím, že budou nabízet služby turistům,“ vysvětluje Varduhi Dadunts. Projekt pomůže tisícům lidí.

Jedním z nich je Irina Darbinyan, která chce vybudovat eko-kemp ve vesnici Karahunj v Gorisu. Pojmenuje ho Morušová zahrada, protože se bude nacházet ve stínu morušovníků. Návštěvníkům bude nabízet ubytování, ale také aktivity, jako je tradiční sběr moruší nebo výroba morušové pálenky.

V Kapanu jsme podpořili vznik prvního land-artu v Arménii. Ve vesnici Tandzaver vznikne Kouzelný les inspirovaný lesem Oma ve Španělsku. Bude to takové muzeum pod širým nebem, které v zemi nemá obdoby.

Další projekty, které zafinancujeme, jsou domácí hostely, malé restaurace, tradiční výrobky a produkty, průvodcovství, půjčovny vybavení na turistiku, kempování, rybaření, cyklistiku nebo lezení, zip line, jízda na koni apod.

Místním iniciativám pomůžeme propagovat Stezku legend, abychom do oblasti přilákali více turistů. Oblast Syunik už navštívil český youtuber Kryštof Paleta. Videa z cesty publikuje postupně na kanálu Cestology.

Kromě toho, že se snažíme o ekonomický rozvoj a tvorbu pracovních míst, tak usilujeme také o podporu občanské společnosti v Syuniku, aby se místní lidé zapojili do boje s chudobou, komunitního plánování a udržitelného rozvoje svých vesnic.

Projekt EU4Tourism: Obnova turistických stezek v provincii Syunik financuje Evropská unie.

Chystáte se do regionu Syunik?

Turistická trasa bude oficiálně otevřena v srpnu 2019. Budeme s vámi sdílet podrobnou mapu a další potřebné informace. Pokud jedete do Arménie už teď, nejaktuálnější informace o Stezce legend poskytnou:

Goris Tourism Information Centre

3 Ankakhutyan ulice, Goris 3201, Armenie

ARK Armenia

4/4 Charents ulice, Kapan 3301 Armenie

https://www.arkarmenia.com/


Autor: Tereza Hronová

Související články