„Vyprahlou poušť se mi podařilo změnit v úrodnou zemědělskou půdu," říká Najiba z Afghánistánu

Publikováno: 25. 6. 2019 Doba čtení: 4 minuty
„Vyprahlou poušť se mi podařilo změnit v úrodnou zemědělskou půdu,
© People in Need
Na severu Afghánistánu ve vesnici Yaka Toot žije se svými třemi syny a dcerou padesátiletá vdova Najiba*. Neustále má plné ruce práce, aby se dokázala o svou rodinu postarat, což není vůbec jednoduché. „Tady v místech, kde není žádná voda, se nemůžeme spoléhat na vlastní zemědělství,“ popisuje Najiba, která vlastní půdu o rozloze 3 jerib (cca 6 000 m2). Živit se zemědělstvím by jí výrazně pomohlo, vždy si ale myslela, že to v místech, kde jsou odkázáni pouze na dešťovou vodu, zkrátka není možné.

Dnes Najiba vzpomíná na začátek spolupráce s Člověkem v tísni. „Přímo u nás ve vesnici nám ukázali nejrůznější způsoby, jak připravit půdu vhodnou pro zemědělství. Vysvětlili mi všechny metody, které existují. A poskytli mi technickou i finanční podporu," pochvaluje si. Člověk v tísni (ČvT) zde začal spolu s dalšími partnery podporovat management přírodních zdrojů před třemi lety. „Jedním z hlavních záměrů bylo vytvořit ukázková zkušební pole, aby místní obyvatelé viděli, jak sbírat a uchovávat dešťovou vodu, jak využívat vodní předěly a další způsoby zavlažování," říká Amir z ČvT.

Tyto nové znalosti byly komunitám představeny formou školení pro zemědělce, kteří se za pomoci týmu ČvT dozvídali o nových technikách a učili se je aplikovat v praxi. Najiba dokonce sama jedno takové školení vedla a mohla tak předat své nově nabyté vědomosti dalším lidem. „Výběrovými kritérii pro tuto pozici farmáře supervizora bylo, aby měli nejméně půl hektaru půdy, jejich hlavním zdrojem obživy bylo zemědělství a aby o tu práci měli upřímný zájem," vysvětluje dále Amir z ČvT.

V minulosti voda půdu ničila, teď tudy protékají krásné potůčky

Kromě finanční a technické podpory Najiba také dostala od ČvT semena mandlí a pistácií, sazenice stromků ferula, chemická i přírodní hnojiva, solární panely, vodní čerpadlo, zavlažovací potrubí a další potřebné zemědělské nástroje. „Na třetině mého pozemku jsem si navrhla stupňovitou terasu pro vhodné pěstování plodin. Také jsem tu pozměnila směr toku vody. Předtím voda tekla z různých úhlů a půdu jen ničila. Teď tudy protékají krásné potůčky," říká Najiba. „S pomocí Člověka v tísni jsem také vytvořila jezírko a touto vodou zalévám zasazené stromky," dodává.

Nyní má 330 mandloní a pistáciovníků, 3 000 sazenic feruly a celých 5 000 m2 její půdy je vhodných k obdělávání. „Pěstuji pšenici, ječmen, len, cizrnu, jetel i travní porost. Podařilo se mi přeměnit vyprahlou poušť na krásný úrodný kus zemědělské půdy. Okolí mého domu je teď zelené a poskytuje mi obživu," říká Najiba. Dodává, že si také zvykla používat hnojiva a různé techniky jako paralelní setí různých plodin, střídání plodin a bezorebné systémy obdělávání pro lepší produkci.

Dalších 60 žen se učilo hospodařit podle ukázkového pole Najiby

Všechny své nedávno nabyté vědomosti předává Najiba ostatním ženám ve vesnici. „Teď už mám opravdu krásnou ukázku zemědělské půdy a přicházejí ke mně ženy z celé vesnice i jejího okolí, aby také načerpaly potřebné informace a znalosti," říká Najiba. Celý tento projekt měl pozitivní efekt také na Najibino zdraví. „Trpěla jsem depresemi, ale práce na poli mi pomohla překonat asi 80 % mých problémů. Lékař mi dokonce řekl, že když budu na pozemku takto pracovat dál, tak se brzy uzdravím úplně," uzavírá rozhovor Najiba.

 „Za poslední tři roky pracovalo 60 žen přímo s Najibou a více než 30 rodin projevilo zájem o práci, kterou Najiba dělá,“ doplňuje Amir z ČvT. „Nejpřínosnější pro ně byly informace o přípravných technologiích, střídání plodin, paralelním setí různých plodin, uchování vody a zpracování odpadu pro správný kompost."

Projekt ČvT nazvaný Managament přírodních zdrojů a podpora udržitelné zemědělské obživy v Afghánistánu trval 40 měsíců a podpořil celkem 6 500 domácností (45 500 osob) ve třech oblastech afghánské provincie Samangan. Dopomohl k obživě lidí v 75 venkovských komunitách a zajistil jim stálý zdroj příjmu.

Projekt byl financován německým Spolkovým ministerstvem pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a implementoval ho Člověk v tísni a jeho partneři z Alliance2015 - Welthungerhilfe a Coordination of Humanitarian Assistance(CHA).

Chcete také pomáhat? Zapojte se do naší sbírky Skutečná pomoc, díky které můžeme systematicky a efektivně pomáhat potřebným.


Projekt byl financován německým Spolkovým ministerstvem pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a implementoval ho Člověk v tísni a jeho partneři z Alliance2015 - Welthungerhilfe a Coordination of Humanitarian Assistance(CHA).

* Jména lidí byla v článku změněna z důvodu bezpečnosti.

Autor: Petr Štefan

Související články