Náš vzkaz civilistům na východě Aleppa: Nezapomněli jsme na vás

Publikováno: 14. 12. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Náš vzkaz civilistům na východě Aleppa: Nezapomněli jsme na vás
© Foto: ČvT archiv

Člověk v tísni vyjadřuje svou solidaritu s civilisty z obléhaných částí východního Aleppa. Uvědomujeme si, že naše slova ani vyjádřená solidarita nestačí. Proto opakujeme naši výzvu, aby byla provedena bezpečná evakuace a poskytnuta ochrana všem civilním obyvatelům, kteří stále trpí ve východních částech Aleppa, odkud nyní nevede žádná zajištěná úniková cesta. Tito lidé již trpěli dost a i dnes stále trpí, když se snaží přežít bez funkčních nemocnic, jídla či dodávek pitné vody a zároveň se bojí odplaty vítězné strany.

Za posledních 48 hodin bylo během bojů o Aleppo několik desítek tisíc zbylých obyvatel opozicí ovládaných území vytlačeno do prostoru o rozloze pouhých 5 km2. Obklíčeni postupující válečnou linií jsou vystaveni neustále hrozbě leteckých útoků a bombardování. Mezi nimi se nyní nachází i 1 500 humanitárních pracovníků. V posledních dnech posílali tito lidé svá rozloučení prostřednictvím zpráv, protože se báli, že by mohly být jejich poslední. Čtení těchto zpráv je děsivé a za hranicemi našeho chápání.

Bitva o Aleppo byla dnes provládními silami prohlášena za ukončenou. Obyvatelé východního Aleppa se proto připravují na evakuaci, ta se ale stále odkládá a objevují se zprávy o nemilosrdném zabíjení a pokračujícím ostřelování. Chtěli bychom vzkázat lidem, kteří trpěli a stále trpí na východě Aleppa, že my se s nimi rozhodně neloučíme.

Všem lékařům a zdravotníkům, kteří nepřestávali pomáhat zraněným a neopustili je ani ve chvíli, kdy neměli potřebné vybavení, a docházelo k cíleným útokům na zdravotnická zařízení: Vaše statečnost je neocenitelná. Bez Vás by lidé zažívali ještě horší utrpení a muka.

Všem humanitárním pracovníkům, kteří dennodenně riskovali vlastní životy, při pomoci druhým: Vaše srdce a síla mají uznání celého světa a vaše statečnost je velikou inspirací a dodává odvahu ostatním.

Všem, kdo se rozhodli zůstat, aby se starali o své rodiny, přátele, nebo neměli kam odejít: Nezapomněli jsme na vás a nikdy nezapomeneme.

Od května jsme byli svědky něčeho nepředstavitelného, a to jak se katastrofální humanitární situace stále více zhoršovala. Na začátku července bylo Člověku v tísni, stejně jako všem humanitárním organizacím pomáhajícím Sýrii ze sousedního Turecka (naprosto legálně na základě rezoluce OSN 2165), zakázáno dodávat do Aleppa potravinovou i jakoukoliv další materiální pomoc těm nejpotřebnějším.

Znovu, ještě zoufaleji a hlasitěji, žádáme o okamžitou evakuaci a ochranu zbylých civilistů - mužů, žen a dětí. Jménem obyvatel východního Aleppa vyzýváme všechny zúčastněné strany konfliktu a všechny, kdo mají možnost situaci ovlivnit, aby si vzpomněli na svou humanitu a zachránili lidské životy.

Autor: ČvT

Související články